Rubriky:

Ostatní

Podmínky při příštích OH? Smrtící vedro i vlhkost, varují experti

23. července 2018 09:40 - Tokio/Praha

Vlny letních veder, které sužují Japonsko, si každoročně vyžádají několik set obětí. Pořadatelé olympijských her v Tokiu plánovaných na rok 2020 ale bez ohledu na názor expertů soudí, že mohou omezit rizika jak pro sportovce, tak pro diváky. Olympijské hry už se konaly v teplejších nebo vlhčích městech než je Tokio, například v roce 2004 v Aténách nebo v roce 2008 v Pekingu. Nicméně se svými 35 až 40 stupni ve stínu a více než osmdesátiprocentní vlhkostí má japonská metropole kombinaci, která může být smrtící.

 

Profimedia.cz

V období mezi červencem a zářím končí desetitisíce lidí v nemocnici kvůli úžehu nebo úpalu a stovky jich zemřou. Olympijské hry se budou konat od 24. července do 9. srpna.

"Japonsko není první zemí, kde se budou konat olympijské hry za podmínek mimořádného vedra," řekl agentuře AFP viceprezident Mezinárodního olympijského výboru (MOV) John Coates.

"Ve srovnání s minulými olympijskými hrami to budou hry za tvrdších podmínek, pokud jde o vedro," soudí profesor urbanistiky na Tokijské univerzitě Makoto Jokohari. V roce 1964 se z téhož důvodu konaly v Tokiu olympijské hry až v říjnu. Tehdy však nebyly takové techniky jako dnes, namítají pořadatelé.

"Sporty, které vzbuzují nejvíce znepokojení, jsou ty, které se budou odehrávat mimo stadion," vysvětluje hlavní ředitel plánování strategie organizátorského výboru pro olympijské hry v Tokiu Tecuo Egawa. Maraton, jachting, kanoistika a golf se budou konat za zvláštních opatření jak pro sportovce, tak pro publikum.

Tokio chystá zvláštní opatření

Tokijská radnice a pořadatelé her oznámili opatření, jako jsou zvláštní oděvy absorbující sluneční paprsky či mobilní rozprašovače podél trasy maratonu. Jinde budou trasy pokryty povrchem schopným absorbovat dešťovou vodu, která se bude při stoupající teplotě odpařovat, aby ochlazovala vzduch. I když pořadatelé předpokládají, že ve městě bude 116 kilometrů zvláštních tras, podle expertů to nestačí.

"Bude třeba naplánovat maraton brzy ráno, aby se sportovci vyhnuli vedru, jako jsme to udělali na předchozích olympijských hrách," říká Coates. Běh tak začne o půl hodiny dříve, v sedm hodin ráno.

"Budeme mít stany zastiňující prostor před vchody a chceme omezit na 20 minut dobu čekání ve frontách," upřesňuje Egawa. "Budou zde velké ventilátory, klimatizované zóny pro poskytování první pomoci a odpočinková zařízení," dodává.

Opatření k omezení stresu

Pořadatelé připravují také opatření k omezení stresu, který ztěžuje dýchání a zvyšuje rizika přehřátí. "Představujeme si, že bychom pořádali menší představení a zábavu, z nichž některé by mohly zčásti spočívat v tom, že na diváky bude rozprašována voda," říká Egawa.

Letní vedra jsou pro Tokio velkým problémem kvůli nedostatečnému proudění vzduchu a nedostatku zeleně. Teplota v metropoli za poslední století vzrostla o tři stupně, zatímco ve světě to je v průměru 0,7 stupně Celsia.

Jedním z projektů je obnova japonské tradice nazývané učimizu, která spočívá v tom, že se kropí silnice. "Sportovci poběží za nebezpečných podmínek, zvláště v posledním úseku trasy před císařským palácem, kde není vůbec žádný stín," upozorňuje profesor Jokohari z Tokijské univerzity.

Je škoda, že jeho názor nebyl vyslyšen, ačkoli je poradcem pořadatelského výboru her. Podle něho by měla být trasa změněna nebo dokonce přemístěna na sever země, kde je více stínu a únosnější teploty, dodává AFP.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


MS v biatlonu 2020

51. mistrovství světa v biatlonu se koná od 12. do 23. února 2020 v italském středisku Antholz-Anterselva. V areálu Südtirol Arena se uskuteční celkem 12 závodů, v nichž se představí Michal Krčmář, Ondřej Moravec, Michal Šlesingr, Markéta Davidová, Eva Kristejn Puskarčíková, Lucie Charvátová a další čeští reprezentanti.