Rubriky:

Ostatní

Triumf ve Velké pardubické slaví francouzský nováček! Žokej Faltejsek přidal páté vítězství

14. října 2018 16:25 - Pardubice
(Aktualizováno: 14. října 2018 16:52)

Sedmiletý hnědák s francouzským rodokmenem Tzigane Du Berlais v sedle s českým žokejem Janem Faltejskem triumfovali ve 128. ročníku překážkového dostihu Velká pardubická. Tzigane Du Berlais měl ve slavném závodu premiéru, zato Faltejsek zvítězil v Pardubicích již popáté: třikrát za sebou s klisnou Orphee des Blins a předloni dovedl na prvním místě do cíle valacha Charme Looka. Největší favorit a obhájce loňského prvenství No Time To Lose s žokejem Josefem Váňou mladším skončil pátý.

 

Vlastimil Vacek, Právo

O prvenství bojovalo v cílové rovině ještě šest koní, ale vnějškem útočící Tzigane Du Berlais nakonec zvítězil jistě o tři délky. Za zástupcem stáje Dr. Charvát doběhli na dalších místech Hegnus, Stretton a Zarif. Vítěz z roku 2015 Ribelino byl jedenáctý, poslední z koní, kteří dostih dokončili.

Velká pardubická on-line

Dvacetihlavé startovní pole 128. ročníku prořídlo po Velkém Taxisově příkopu o čtyři koně, Tzigane Du Berlais podle Faltejska zvládl obávaný skok bez chyby.

"Vyhrávám tady, protože dostávám dobré koně, a tohle je hodně dobrý kůň," řekl České televizi v cíli. "Věřil jsem, že je to správná volba. Trochu jsem měl strach z půdy, ale on pak dobře zasprintoval," pochválil vítězného hnědáka pětatřicetiletý žokej, který v Pardubicích poprvé triumfoval v roce 2012.

Náhradník Váňa na slavného otce nenavázal

"Co k tomu říct, Faltejsek je bůh! Faltejsek to vyhrál, není se o čem bavit. Moje zásluha to není. Majitel koupil koně a Honza ho zajel," prohlásil Pavel Tůma, trenér Tzigane Du Berlais.

Hlavního favorita No Time To Lose nemohl jet po zlomenině ruky loňský vítěz Jan Kratochvíl a náhradník Váňa na svého otce a osminásobného vítěze Pardubické Josefa Váňu staršího ani letos nenavázal. Počtvrté v kariéře dojel Váňa mladší pátý. "Někdo by za to byl asi vděčný. Být pátý je krásné, ale už by třeba bylo na čase se posunout. Ale asi mi to není souzené," řekl Váňa.

V dostihu se podobně jako loni Kratochvíl s No Time To Lose pohyboval schovaný v poli, ale tentokrát kůň ve finiši nedominoval. "Měl jsem skvělý dostih, i pozičně mi to vycházelo, ale problém byla půda. Po tvrdém nechce cválat," řekl Váňa mladší.

Kousek od vítězství byl žokej Marek Stromský s druhým Hegnusem. "Zase se výhra nekoná. Pardubická je o štěstí, ale mám pořád pro co žít. Užívám si to, chtěl jsem vyhrát, ale druhé místo je krásné," řekl Stromský, který v minulosti dvakrát projel cílem Velké pardubické jako první, ale posléze byl vždy diskvalifikován.

Překážkový dostih Velká pardubická steeplechase (6900 m, šestiletí a starší koně, dotace 5 000 000 Kč):
1. Tzigane Du Berlais (ž. Faltejsek, tr. Tůma, stáj Dr. Charvát)
2. Hegnus (ž. Stromský)
3. Stretton (ž. Garner)
4. Zarif (ž. Romano)
5. No Time To Lose (ž. Váňa ml.)
6. Ange Guardian (ž. Kousek)
Výrok: jistě 3 - hlava - 2 1/2 - 2 1/4 - 4.
Čas: 9:05,56.
ČTK, Sport.cz

Koronavirus a sport - aktuální informace probíhá
20200312T17:00:00+0100
Koronavirus a sport - aktuální informace
Koronavirus a sport - aktuální informace
Koronavirus a sport - aktuální informace

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní