Krasobruslař Březina je na MS osmý po krátkém programu, vede Chen

21. března 2019 13:37 - Praha/Satima

Krasobruslař Michal Březina útočí na mistrovství světa na další umístění v první desítce. Po povedeném krátkém programu je osmadvacetiletý český reprezentant na osmém místě. Pokud by tuto pozici na šampionátu v Japonsku udržel, bylo by to jeho nejlepší umístění na MS od roku 2012, kdy byl šestý. Vede obhájce titulu Nathan Chen z USA, jenž má díky chybám nejvážnějších konkurentů v čele více než desetibodový náskok.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Březina, který loni skončil na MS desátý, si v úvodní části soutěže vedl lépe než na lednovém mistrovství Evropy. Skočil kombinaci čtverného salchowu s dvojitým toeloopem, krásný trojitý flip a dobrý axel, i když po něm neměl ideální výjezd. Získal 86,96 bodu, což je o více než tři body lepší známka než na ME. Zaostal ale o více než šest bodů za životním krátkým programem z podzimního závodu Grand Prix v Helsinkách, kde se mu podařilo přidat za čtverný skok trojitý toeloop.

"Myslím, že to nebyl špatný program. Byly tam jen trošku minimální chybičky v těch výjezdech, nebyly úplně čisté. Kdyby tam ty výjezdy byly lepší, tak by ty plusové body byly jinde. Ale nemůžu si stěžovat, je to dobrý začátek," uvedl Březina na svazovém facebooku.

Před sobotními volnými jízdami jako třetí nejlepší Evropan ztrácí jen 1,28 bodu na sedmého Francouze Kevina Aymoze. Na rozdíl od ME neplánuje zařadit dva čtverné salchowy, celou Grand Prix totiž odjel s jedním. "Myslím si, že na sto procent pojedeme stejně jako celou sezonu, že ty dva čtveráky riskovat nebudeme, i když to naježděné mám. Myslím, že je zbytečné riskovat. Zajedu to, co mám natrénované a co vím, že jsem schopen zajet na sto procent," prozradil.

Japoncům se nedařilo

Chen jako jediný z favoritů na zlato odjel čistý krátký program se dvěma čtvernými skoky, lutzem a toeloopem. Získal 107,40 bodu a má blízko k obhajobě titulu. Druhý je překvapivě jeho krajan Jason Brown, kterému skvělé provedení krátkého programu bez čtverného skoku vyneslo 96,81 bodu.

Nedařilo se favorizovaným Japoncům. Dvojnásobný olympijský vítěz Juzuru Hanju, který se vrací po listopadovém zranění kotníku, zaváhal u plánovaného čtverného salchowu. Ubral z něj dvě obrátky a nezískal ani bod, protože sólový dvojitý skok v krátkém programu není povolený. Průběžně je tak třetí se ztrátou dvanácti a půl bodu na Chena. Stříbrný olympijský medailista Šoma Uno zase upadl při nedotočeném pokusu o čtverný flip a je šestý.

Ještě víc kazili Rusové. Nejlepší z nich Michail Koljada, který loni získal bronz, je až desátý. Zatímco na ME v krátkém programu překonal stobodovou hranici, tentokrát získal pouze 84,23 bodu.

Volné jízdy mužů jsou na programu v sobotu od 9:30 SEČ.

Mistrovství světa v krasobruslení v Saitamě (Japonsko): 
Muži - po krátkém programu:  
1. Chen (USA) 107,40
2. Brown (USA) 96,81
3. Hanju (Jap.) 94,87
4. Zhou (USA) 94,17
5. Rizzo (It.) 93,37
6. Uno (Jap.) 91,40
...8. Březina (ČR) 86,96.
ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.