Rubriky:

Ostatní

Nor Carlsen je po čtyřech letech opět mistrem světa v rapid šachu

28. prosince 2019 20:49 - Moskva

Nor Magnus Carlsen se po čtyřech letech vrátil na světový trůn v rapid šachu. Nejlepší šachista současnosti vyhrál turnaj v Moskvě s jednobodovým náskokem a dokázal, že je jedničkou i v této variantě královské hry, při níž mají hráči na své tahy jen 15 minut. Mezi ženami triumfovala Humpy Koneruová z Indie. Jediný český zástupce Viktor Láznička obsadil 71. místo.

 

Petr Horník, Právo

Carlsen vyhrál osm z patnácti partií a ani jednou nenašel přemožitele. Fenomenální Nor získal prémii 60 tisíc dolarů, více než 1,3 milionu korun. Letos vyhrál devátý velký turnaj, v rapid šachu slaví titul potřetí. V neděli a v pondělí bude v Moskvě obhajovat titul mistra světa v bleskovém šachu, který se hraje s tříminutovým limitem.

O senzaci se druhým místem postaral šestnáctiletý Alírezá Fírúzdža, který odmítá reprezentovat Írán kvůli sporům režimu s Izraelem a v Moskvě hrál pod vlajkou Mezinárodní šachové federace (FIDE). Nasbíral stejný počet výher jako Carlsen, ale k tomu dvě porážky. Na jejich vzájemný souboj, který si šachoví příznivci přáli, v komplikovaném herním systému v Moskvě nedošlo.

Bronz vybojoval Američan Hikaru Nakamura, jemuž hodně uškodila překvapivá prohra s Alexejem Širovem ze Španělska. Láznička střídal výborné výsledky se slabšími. Uhrál remízu s ruským exmistrem světa Sergejem Karjakinem, ale na druhé straně neuspěl proti šachistům, kteří jsou ve světovém žebříčku daleko za ním.

Mistrovství světa v rapid šachu v Moskvě - konečné pořadí:
Muži:
1. Carlsen (Nor.) 11,5
2. Fírúzdža (FIDE)
3. Nakamura (USA)
4. Artěmjev (Rus.) všichni 10,5
5. Aronjan (Arm.)
6. Dominguez (USA) oba 10
...
71. Láznička (ČR) 8
Ženy:
1. Koneruová (Indie)
2. Lej Tching-ťie (Čína)
3. Ataliková (Tur.) všechny 9
4. Girjaová (Rus.)
5. Tchan Čung-i (Čína)
6. A. Muzyčuková (Ukr.) všechny 8,5
ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní