Rubriky:

Ostatní

Senzace! Krasobruslař Březina na ME nečekaně vede po krátkém programu

22. ledna 2020 16:44 - Štýrský Hradec
(Aktualizováno: 22. ledna 2020 22:30)

Senzace, jakou nejspíš nikdo nečekal. Krasobruslař Michal Březina na mistrovství Evropy nečekaně vede po krátkém programu. Za jízdu získal 89,77 bodu a má náskok 1,32 bodu před Rusem Dmitrijem Alijevem. Průběžně třetí je šestnáctiletý ruský mladíček Artur Danieljan. Březina úvodní část soutěže vyhrál na ME vůbec poprvé, podařilo se mu to na třináctý pokus. Krátký program sportovních dvojic podle očekávání ovládli Rusové. Obsadili první tři místa. Jasně vedou Bojkovová a Kozlovskij.

 

Antonio Bronic, Reuters

Ve čtvrtečních volných jízdách bude Březina útočit na druhou medaili z velké akce po evropském bronzu z roku 2013. A má nejlepší výchozí pozici k tomu, aby po sedmiletém panování Španěla Javiera Fernándeze usedl na uvolněný trůn.

Devětadvacetiletý Březina potvrdil po nevýrazných výsledcích v Grand Prix vzestup formy, který naznačil už na prosincovém mistrovství ČR. Předvedl dost možná svůj nejlepší krátký program na ME, i když známky nejsou úplně srovnatelné vzhledem k úpravě bodování před minulou sezonou.

Krasobruslař Michal Březina vede ME po krátkém programu.

Antonio Bronic, Reuters

Suverénně odskákal kombinaci čtverného salchowu s dvojitým toeloopem, trojitý axel i trojitý flip. "Pocity jsou skvělé. S tou jízdou jsem spokojený. Bylo vidět, že tam někteří lidé i stáli, to vždycky závodníka potěší. Doufám, že zítra to bude stejné," pochvaloval si v nahrávce pro média.

V té době ještě český reprezentant nevěděl, že to bude stačit na malou zlatou medaili za krátký program. Jako jediný z adeptů na přední umístění totiž jel v předposlední rozjížďce a musel čekat na výkony konkurentů. Z nich si nejlépe vedl Alijev, ale i on se kvůli nedotočeným skokům zařadil za Březinu.

Obhájci stříbra Alexandru Samarinovi z Ruska se nevydařil ani jeden ze dvou plánovaných čtverných skoků a na 13. místě ztrácí na Březinu patnáct bodů. Úplně vyhořel Francouz Kévin Aymoz, který prožíval životní sezonu a byl nejlepším Evropanem ve finále Grand Prix. Po krátkém programu se dvěma pády a pouze jednoduchým lutzem, za který nedostal ani bod, vůbec nepostoupil do volných jízd.

Březina poprvé od roku 2016 pojede na ME volnou jízdu v závěrečné rozjížďce šesti nejlepších závodníků. Na průběžných stupních vítězů byl naposledy právě před čtyřmi lety, kdy se ale propadl na desáté místo. Když v roce 2013 získal bronz, byl po krátkém programu čtvrtý. Posledním českým vítězem krátkého programu byl v roce 2008 Tomáš Verner, který takovou výchozí pozici v Záhřebu proměnil v evropský titul.

Dnes se solidním krátkým programem prezentoval jeho svěřenec Matyáš Bělohradský, který je průběžně osmnáctý a může útočit na vylepšení loňské devatenácté příčky. Šance osmnáctiletého Čecha limituje nižší obtížnost. Zatím se totiž nepokouší o trojitý axel. "Ten výkon byl asi nejlepší, co mohl v tuhle chvíli být. Určitě trojitý axel tam bude za chvilku a pak to bude ještě lepší," řekl.

Sportovní dvojice - vládnou Rusové

Juniorští vicemistři světa z roku 2017 na seniorském evropském šampionátu závodí podruhé, loni skončili třetí. Čerstvě osmnáctiletá Bojkovová a její o dva roky starší partner navázali na výborná vystoupení z podzimní Grand Prix a známkou 82,34 bodu si o více než dva body vylepšili osobní rekord.

Průběžně druhá je další mladá ruská dvojice, sedmnáctiletá Darja Pavljučenkovová a dvacetiletý Denis Chodykin. Pátý pár loňského ME získal takřka 75 bodů a nechal přibližně o bod a půl za sebou dvojnásobné mistry Evropy z let 2017 a 2018 Jevgeniji Tarasovovou a Vladimira Morozova.

Nejzkušenější ruští krasobruslaři v této kategorii v krátkém programu doplatili na hrubou chybu v jedné ze zvedaček, kdy jen těsně unikli vážnému karambolu. Tarasovová se nad partnerovou hlavou odchýlila z rovnovážné pozice a museli odvracet její pád z velké výšky. To se jim povedlo, ale kvůli předčasnému ukončení těžkého prvku výrazně ztratili. Před pátečními volnými jízdami za lídry zaostávají takřka o devět bodů.

Loňští evropští šampioni Vanessa Jamesová a Morgan Cipres z Francie titul neobhajují, protože si naplánovali roční závodní pauzu. České krasobruslení v této kategorii na ME zastoupení nemá.

Mistrovství Evropy v krasobruslení ve Štýrském Hradci (Rakousko):
Muži - po krátkém programu:
1. Březina (ČR) 89,77 bodu
2. Alijev (Rus.) 88,45
3. Danieljan (Rus.) 84,63
4. Kvitelašvili (Gruz.) 82,77
5. Vasiljevs (Lot.) 80,44
6. Fentz (Něm.) 80,41
...18. M. Bělohradský (ČR) 67,69.
Sportovní dvojice - krátký program
1. Bojkovová, Kozlovskij 82,34
2. Pavljučenkovová, Chodykin 74,92
3. Tarasovová, Morozov (všichni Rus.) 73,50
4. Della Monicaová, Guarise (It.) 70,48
5. Haseová, Seegert (Něm.) 70,43
6. Zieglerová, Kiefer (Rak.) 67,90
ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní