Rubriky:

Ostatní

Polský olympijský výbor vyzval k odložení OH, Trump sází na Abeho

23. března 2020 12:08 - Varšava/Praha
(Aktualizováno: 23. března 2020 13:43)

Polský olympijský výbor (PKOL) se přidal k hlasům volajícím po odložení olympijských her v Tokiu. Jeho zástupci zdůraznili, že kvůli pandemii koronaviru vzrůstá nejistota mezi sportovci, kterým se stále zhoršují podmínky k přípravě. Dokončeny navíc nejsou kvalifikace v řadě sportů.

 

Issei Kato, Reuters

Američané se podle prezidenta Donalda Trumpa v otázce přístupu k olympijským hrám v Tokiu zařídí podle rozhodnutí Japonska. "Budeme se řídit přáním japonského premiéra (Šinza) Abeho, skvělého přítele USA a muže, který na přípravě olympijských sportovišť odvedl skvělou práci, jestli se zúčastnit olympijských her v Japonsku. On přijme správné rozhodnutí," tweetoval Trump.

Kanadský olympijský výbor už ohlásil, že pokud se budou olympijské hry konat podle původních plánů, svůj tým v červenci do Tokia nepošle. Také Australané svým sportovcům doporučili, aby se začali připravovat na odložení her.

Tvrdé rozhodnutí: Kanada nepošle své sportovce na olympiádu

Podle ruského olympijského výboru se musí vedení světového sportu tváří v tvář současné koronavirové panice rozhodnout až po zralé úvaze, založené na logice a důkladné analýze. V prohlášení na webu vyzvalo Rusko sportovní komunitu ke klidu a konstruktivní práci na formulování jednotného postupu.

Většina kanadských sportovců bojkot OH kvůli koronaviru podpořila

Mezinárodní olympijský výbor v neděli připustil, že odložení je jedním z možných scénářů. Nyní prověřuje různé varianty a rozhodnout by měl do čtyř týdnů. S odkladem na příští rok souhlasí i japonská vláda.

"Kvůli měnící se situaci, vyhlášení nouzového stavu v Polsku a rostoucímu počtu nakažených mají polští sportovci stále omezenější možnosti k tréninku," uvedl PKOL v prohlášení. "Olympijské kvalifikace jsou zrušené a obecně panuje až příliš nejistoty. To nenahrává řádné přípravě na olympijské hry, nejdůležitější sportovní událost světa," dodali polští funkcionáři.

O tom, že MOV nakonec skutečně sáhne k odložení olympiády, je přesvědčen šéf Irského olympijského výboru Peter Sherrard. "Jsme přesvědčeni, že hry budou odloženy. Vítáme, že už MOV ujistil, že bezpečnost sportovců bude vždy na prvním místě, a připustil možnost odložení," řekl pro stanici RTE.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní