Rubriky:

Ostatní

Konečně je nabito! Střelci už zase pálí

15. dubna 2020 06:36 - Praha

Více než tři týdny čekali sportovní střelci na povolení znovu nabít zbraň a vystřelit na terč, ať stojící či letící. Venkovní sportoviště už jsou otevřena, včetně střelnic. Na těch, které spravuje Dukla a patří tedy pod ministerstvo obrany, jsou pravidla nastavena velmi přísně, a to nejen hygienická, ale i co se týká osob, které tam mohou trénovat. A nejde jen o jejich počet.

 

Ivana Roháčková

Platí to zejména o Plzni a Hradci Králové. V Holasicích se připravuje v podstatě jen brokař David Kostelecký a střelnice v Doudlebech, kde trénuje olympionička v puškových disciplínách Nikola Mazurová, je soukromá. Ta se za dodržení stanovených podmínek nemusela skoro omezovat. Tím, že zůstávají zavřené haly, nelze trénovat vzduchovku, pokud si střelec nenajde v soukromí prostor dlouhý jedenáct metrů, aby se tam vešel on i terč.

„Podmínky, za nichž lze trénovat, jsou jasně dané. Konkrétně střelci musí mít od sebe odstup, nesmí jich být větší skupina. Vedoucí středisek a trenéři měli už dopředu vypracované rozpisy tréninků, aby naplnili přísné regule, stanovené ministerstvem obrany. Nejdůležitější je, že venkovní sportoviště paní náměstkyně Kateřina Blažková otevřela, a především olympionici a další reprezentanti mohou trénovat," netajil spokojenost ředitel ASC Dukla Jaroslav Priščák.

Sportovci budou moci od pondělí trénovat ve skupinách, kdy se začne hrát?

Otevření sportovišť má ale jeden háček. Nelze využívat vnitřní zařízení, v Plzni-Lobzích se to týká nejen ubytovny a restaurace, ale také sprch a WC. Současný nejlepší střelec v puškových disciplínách Filip Nepejchal je z Kolína, ale střílí za plzeňskou Duklu.

„Našli jsme si bydlení v Plzni, vyřešili jsme i stravování. Důležité je, že Filip zase může trénovat. Začínáme ve středu odpoledne. Střelnici bylo třeba nejprve připravit. Sušení, jak říkáme přikládání zbraně, míření a spouštění naprázdno, je tématem hlavně na prosinec, pak ho postupně převyšuje střelecká příprava. Teď už bychom jezdili po závodech, sušení byla z nouze ctnost," řekl Právu Nepejchalův trenér Jan Videcký.

U brokařů platí dva plus jeden

Někteří brokaři začali už minulý týden. „V Brně Soběšicích máme přesně zpracovaný časový harmonogram. Kluci se nepotkávají s ostatními, přednost mají olympionici a reprezentanti. Na střelnici jsou maximálně tři, abychom dodrželi odstupy," nabídl svoji zkušenost olympijský vítěz z Barcelony v brokové disciplíně trap a její státní trenér Petr Hrdlička.

I pro samotné střelce je to vítaná změna. „Už to bylo dlouhé, je fajn zase brokovnici nabít a vystřelit. Čas, kdy to nešlo, jsem věnoval rodině a tvrdé fyzické přípravě, minulý týden jsem si pořádně naložil, proto jsem začal až po Velikonocích," říkal David Kostelecký, olympijský vítěz v trapu z Pekingu . „Také to vítám, i když závody jsou v nedohlednu. Otázkou je, kdy a v jakém rozsahu budou povoleny závody doma. Možná to bude Dukla proti Kometě v Hradci a odveta Kometa proti Dukle u nás v Brně," říkal s úsměvem Jiří Lipták.

Můžeš, Jiří Lipták je připraven trefit.

Ivana Roháčková

Světové poháry byly zrušeny, evropský šampionát v brokových disciplínách v Chateaurouxu a olympijská kvalifikace v kulových disciplínách v Plzni byly přeloženy zatím na podzim, bez přesného termínu.

„Chystal jsem se na květen, ale přeložení bylo nutné. Musím být ve střehu a trénovat, abych byl co nejlépe připravený, až příslušné federace řeknou termín. Vybojovat si účast v Tokiu je pořád priorita a cíl. Uvidíme, jestli mi tahle pauza pomůže nebo uškodí. Začali jsme minulý týden a hned sto padesáti ranami za den, to je vlastně celý dvoudenní závod v pár hodinách. Pravidla máme přísná. Střílíme ve dvojicích, daleko od sebe a kouká na nás z větší vzdálenosti trenér. Já mám jako parťáka Miloše Slavíčka a dohlíží na nás Jan Sychra, který má ve sbírce snad nejvíc medailí ze všech českých skeetařů," konstatovala současná světová jednička v brokové disciplíně skeet Tomáš Nýdrle.

Karel Felt, Sport.cz, Právo

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.