Rubriky:

Ostatní

Pandemie, ideální čas pro podvody? Hříšníkům se dostalo varování!

16. dubna 2020 16:01 - Praha

Se zastavením sportovního života došlo k výraznému omezení antidopingových kontrol, a tak rostou obavy, zda situace nevyužijí mnozí podvodníci. Z tréninku za pomoci zakázaných látek by pak mohli výrazně těžit při obnovení soutěží. Při anketě mezi světovými atlety se o legálnost výsledků v této sezoně kvůli menšímu počtu testů obávalo 78 procent respondentů.

 

Twitter@cate_S1

„Určitě si umím představit, že takové snahy budou,“ připouští Tomáš Vávra, tajemník Antidopingového výboru ČR. „Ale fungují sofistikované metody jako biologický pas, kdy je možné zjistit užívání zakázané látky i zpětně,“ varuje před snahou pomoct si nelegální cestou.

V některých zemích jako Rusko či Kanada byl antidopingový program pozastaven úplně, v Česku probíhá v redukovaném rozsahu. Pochopitelně odpadly soutěžní kontroly, méně je i těch mimosoutěžních. „Pohybují se v desítkách za měsíc,“ říká Vávra. Pro srovnání, vloni bylo v Česku odebráno celkem 1347 vzorků.

Atletům dělá starosti omezení testování na doping v době pandemie

Pro rok, který měl být původně olympijským, chystal antidopingový výbor ještě důslednější program. „Takhle se o rok odsouvá, ale sportovci o něj nepřijdou,“ ujišťuje Vávra s úsměvem. Složitější je i analýza testů v drážďanské laboratoři, kam se vzorky musejí posílat poštou.

Komisaři jsou vybaveni vedle roušek i dezinfekcí, omezení pohybu jim ulehčuje práci při vyhledávání sportovců. „Ale i v minulosti až na výjimky fungovalo, že byli na místě, které uvedli. Novinkou je jen to, že po návratech ze zahraničí měli někteří povinnou karanténu, kam za nimi pochopitelně nemohli ani komisaři,“ říká Vávra.

Pro netradiční cestu se rozhodli v USA. Komisaři tam sportovce kontaktují pomocí videohovoru, dávají jim instrukce, jak odevzdat vzorek, který si pak vyzvedne kurýr. Do projektu se zatím dobrovolně zapojili atletické hvězdy Allyson Felixová a Noah Lyles či plavkyně Katie Ledecká.

Michal Osoba, Sport.cz, Právo

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.