I po vítězství ve Světovém poháru se pětibojař Polívka brání roli favorita

23. dubna 2009 16:22 - PRAHA

Skvělého úspěchu dosáhl minulou neděli jednadvacetiletý moderní pětibojař Ondřej Polívka. Podruhé v kariéře vyhrál závod Světového poháru a stal se tak prvním pětibojařem, který vyhrál podle starého i nového systému. Talentovaný závodník si ale roli favorita zatím nepřipouští a vše chce směřovat k olympijským hrám v Londýně 2012.

 

Event Concept

S moderním pětibojem začal Ondřej Polívka ve dvanácti letech. Před dvěma lety se stal juniorským mistrem světa a loni zazářil už i mezi seniory, když vyhrál v britském Millfieldu závod Světového poháru. A letos svůj triumf zopakoval při nedělním závodě SP v Káhiře, kde se už závodilo podle nových pravidel. Kvůli zatraktivnění byl nově spojen běh se střelbou.

„My jsme jeli do Egypta pro zkušenosti, vítězství bylo trochu nad plán,“ prohlásil jednadvacetiletý pětibojař. „Výsledek mě určitě těší. O něco více si ale vážím toho loňského, kdy jsem vyhrál poprvé,“ dodal. A co říká novému systému? „Zatím jsou spíše negativní ohlasy. Je s tím hodně problémů. Uvidíme tak za dva roky, až si to sedne. Bude to ještě chvíli trvat, než systém vypilují.“  

Dříve pětibojaři začínali šermem, poté následovala střelba, plavání, parkur a tříkilometrový běh. Nyní je tři tisíce metrů rozdělených mezi střelbu. „Při střelbě máme na pět terčů minutu a deset sekund, takže je to velmi rychlé. Není moc času nad tím přemýšlet. Třeba Francouzi na střelnici došli, já jsem zvolnil jen trochu, abych přizpůsobil dýchání. Důležité je držet si své tempo a zažitý rytmus."

Cílem jsou olympijské hry

Na závody se nadějný pětibojař připravuje několikrát týdně na pražské Julisce. Někdy za den stihne i všechny disciplíny. „Je to ale jen výjimečně, spíš stíhám tak tři čtyři disciplíny. Nejvíc musím zapracovat na šermu, tam mám asi největší rezervy.“ Kromě sportování se Ondřej Polívka věnuje také škole. „Studuji dálkově na Zemědělské univerzitě v Suchdole, takže to jde skloubit," dodal.

A jaký je jeho největší sen? „Olympijské hry. Určitě k nim budu svou přípravu směřovat,“ naznačil své plány člen týmu McDonald’s Olympic Hopefuls, který pomáhá českým sportovním talentům. „Letos pro mě bude vrcholem mistrovství světa a rád bych se opět dostal do finále Světového poháru.“ Velkým favoritem bude Ondřej Polívka hned příští týden, kdy se naposledy zúčastní juniorského mistrovství Evropy. „Nemyslím si, že jsem favorit. Určitě ale udělám vše pro úspěch,“ dodal skromně.

Veronika Feltová, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.