Nor Carlsen se stane v 19 letech nejmladší šachovou jedničkou

LONDÝN

Šachový talent Magnus Carlsen se vyšplhal jako nejmladší hráč v historii do čela žebříčku. Zázračné dítě z Norska se stane světovou jedničkou v lednu měsíc po svých 19. narozeninách a vystřídá Bulhara Veselina Topalova.

ilustrační fotografie

Carlsen si zajistil posun na první místo vítězstvím na prestižním turnaji v Londýně. Šachový supertalent, který se stal velmistrem už ve 13 letech, výhru na London Chess Classic potvrdil remízou v úterním posledním kole s domácím Nigelem Shortem.

Na turnaji Carlsen triumfoval ziskem pěti bodů ze sedmi partií o půl bodu před bývalým mistrem světa Vladimirem Kramnikem z Ruska, kterého na úvod turnaje porazil. Před necelým měsícem získal mladý Nor dokonce dvakrát skalp aktuálního šampióna Višvánathána Ánanda z Indie na MS v bleskovém šachu v moskevském obchodním domě GUM, které také vyhrál.

Do čela světového žebříčku se Carlsen posune v lednovém vydání a stane se první světovou jedničkou ze "západu" od roku 1972, kdy vládl Američan Bobby Fisher.