Rubriky:

Ostatní

Virtueová s Moirem získali první světový titul v tancích na ledě

26. března 2010 18:01 - TURÍN

Tessa Virtueová a Scott Moir se měsíc po triumfu na olympijských hrách dočkali premiérového světového titulu v kariéře. Kanadští krasobruslaři ve volném tanci uhájili náskok před Američany Meryl Davisovou a Charliem Whitem a ke stříbru z roku 2008 a bronzu z loňska přidali v Turíně nejcennější medaili. Bronz získali domácí Federica Faiellaová a Massimo Scali.

 

Giampiero Sposito, Reuters

Dvacetiletá Virtueová s dvaadvacetiletým Moirem procítěným představením na hudbu Mahlerovy Páté symfonie jen těsně zaostali za svou známkou z olympiády, ale volné tance dnes nevyhráli. Rozhodčí ocenili výše Fantoma opery v podání Davisové s Whitem, kteří se známkou 110,49 bodu zařadili na třetí místo historických tabulek.

V součtu zaostali za svými rivaly ze stejné tréninkové stáje o 1,4 bodu, ale pokud se potvrdí spekulace o odchodu Kanaďanů z amatérského ledu, mohly by další šampionáty patřit jim.

Daleko za vedoucí dvojicí vybojovali bronz Faiellaová se Scalim, kteří se na rozdíl od originálního tance nedopustili žádné vážnější chyby a partnerka po skončení jízdy, inspirované příběhem emigrantů, nedokázala zadržet slzy. Pro pořadatelskou zemi získali první cenný kov na tomto šampionátu.

Čeští reprezentanti Lucie Myslivečková a Matěj Novák si v programu na bluesové rytmy vylepšili osobní rekord z této části soutěže o 2,59 bodu a posunuli se ze sedmnácté na konečnou šestnáctou pozici. K tomu jim však pomohlo především odstoupení průběžně šestých Rusů Jany Chochlovové a Sergeje Novického.

Američanka Mirai Nagasuová během krátkého programu na MS v Turíně.Američanka Mirai Nagasuová během krátkého programu na MS v Turíně.foto: Reuters/Max Rossi

Nagasuová vede po krátkém programu 

Američanka Mirai Nagasuová je při své premiéře na mistrovství světa na vedoucí pozici po krátkém programu. Šestnáctiletá krasobruslařka se v pátek v Turíně jako jediná dostala přes hranici 70 bodů a překvapivě porazila všechny favoritky včetně olympijské šampionky Kim Ju-na, která je až sedmá.

Ze druhého místa po krátkém programu bude útočit Japonka Mao Asadová, třetí je zatím Finka Laura Lepistöová. Česká reprezentantka Martina Boček skončila na 39. místě daleko za finálovou čtyřiadvacítkou.

Nagasuovou, která skončila na nedávných olympijských hrách těsně pod stupni vítězů, vynesly do čela soutěže především skvělé piruety a krokové pasáže. Porazila tak i stříbrnou z olympiády Asadovou, jejíž trojitý axel v kombinaci rozhodčí ohodnotili jako nedotočený.

Navzdory drobnému zaváhání u dvojitého axelu se na třetí příčku jako nejlepší Evropanka prosadila Lepistöová. Na čtvrtou pozici odsunula domácí naději Carolinu Kostnerovou.

Velké selhání potkalo suverénní královnu z Vancouveru Kim Ju-na. Korejská krasobruslařka sice zvládla všechny skoky, ale udělala hrubou chybu v nájezdu do jedné z piruet i v sekvenci spirál. Zaostala o více než 18 bodů za svým světovým rekordem z olympiády a na vedoucí Nagasuovou ztrácí přes deset bodů. Stále však může zaútočit na obhajobu titulu, protože osobní rekord ve volné jízdě má o více než 23 bodů lepší.

Italská rodačka Boček se drobné chyby dopustila hned v úvodní kombinaci, pak navíc upadla při trojitém rittbergeru. Za krátký program tak získala 32,90 bodu, o dva body méně než na mistrovství Evropy. Třiadvacetileté krasobruslařce to v konkurenci 53 závodnic stačilo jen na umístění na konci čtvrté desítky.

Mistrovství světa v krasobruslení
Ženy - po krátkém programu:
1. Nagasuová (USA) 70,40, 2. Asadová (Jap.) 68,08, 3. Lepistöová (Fin.) 64,30, 4. Kostnerová (It.) 62,20, 5. Makarovová (Rus.) 62,06, 6. Flattová (USA) 60,88, ...39. Boček (ČR) 32,90 - nepostoupila do volných jízd.
Taneční páry - konečné pořadí:
1. Virtueová, Moir (Kan.) 224,43 b., 2. Davisová, White (USA) 223,03, 3. Faiellaová, Scali (It.) 197,85, 4. Pechalatová, Bourzat (Fr.) 194,39, 5. Kerrová, Kerr (Brit.) 189,11, 6. Zaretská, Zaretsky (Izr.) 181,26, ...16. Myslivečková, Novák (ČR) 147,93.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní