Sáblíková v Salt Lake City zlepšila vlastní světový rekord na 5000 metrů

SALT LAKE CITY

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková vyhrála v pátek večer v americkém Salt Lake City závod Světového poháru na 5000 m v novém světovém rekordu časem 6:42,66 minuty. Překonala tak své čtyři roky staré světové maximum z této dráhy o téměř tři sekundy. Zároveň se Sáblíková o pět bodů ujala vedení ve Světovém poháru před největší rivalkou Beckertovou, kterou v poslední páteční rozjížďce jasně porazila.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková

Dvojnásobná olympijská vítězka předvedla suverénní výkon a na nejlepší čas historie útočila od úvodních kol. Navzdory zlepšení osobního rekordu prohrála německá reprezentantka se Sáblíkovou o 4,37 sekundy.

O pátý triumf v seriálu SP se s ní česká královna ledu utká první březnový víkend v Heerenveenu, kde se jede pohárové finále, v němž se rozděluje o polovinu více bodů než v ostatních závodech.

V divizi B se časem 6:51,63 blýskla Němka Claudia Pechsteinová, které se vrátila po dvouletém zákazu startů kvůli dopingu a bude jistě velkou soupeřkou české reprezentantky v Inzellu při MS na jednotlivých tratích. „Jsem absolutně šťastná, jelo se mi prostě skvěle. Je to vynikající čas, i když musím přiznat, že jsem od sebe docela dost očekávala,“ citovala agentura SID pětinásobnou olympijskou vítězku po vystoupení na oválu, na němž před devíti lety získala zlato na obou nejdelších tratích 3000 a 5000 metrů.

„Nejen že jsem zpátky, ale dala jsem i správnou odpověď na ledě. Myslím ale, že Holanďani jen tak pusu nezavřou,“ rýpla si Pechsteinová směrem do nizozemského tábora, který její návrat po trestu nehodnotil zrovna přátelsky a trenér Bart Veldkamp ji přirovnal ke vředu na těle, s nímž se musí žít.

Světový pohár v rychlobruslení na dlouhých tratích v Salt Lake City (USA):
Muži:
1500: 1. Marsicano 1:43,35, 2. Davis (oba USA) 1:43,38, 3. Tuitert (Niz.) 1:43,54.
Průběžné pořadí SP (po 5 z 6 závodů): 1. Marsicano 301 b., 2. Davis 290, 3. Kuipers (Niz.) 285.
Ženy:
5000: 1. Sáblíková (ČR) 6:42,66, 2. Beckertová (Něm.) 6:47,03, 3. Išinová (Jap.) 6:55,07.
Průběžné pořadí SP (po 5 z 6 závodů): 1. Sáblíková 360, 2. Beckertová 355, 3. Rookardová (USA) 276.