Rubriky:

Ostatní

Výzkumné agentury se distancovaly od studie Hniličkovy agentury

14. ledna 2021 14:09 - Praha

Lomoz kolem rozsáhlého průzkumu Národní sportovní agentury (NSA) o popularitě sportů v České republice neutichá. Spíš naopak. Ve čtvrtek se od výstupů studie distancoval Český národní panel (ČNP), který byl původně uveden jako spoluautor průzkumu.

 

Petr Hloušek, Právo

ČNP je společný projekt výzkumných agentur Nielsen Admosphere, NMS Market Research a STEM/MARK a pro potřeby průzkumu NSA zajišťoval reprezentativní vzorek.

„ČNP je vlastně servisní organizací, která poskytuje kvalitní 'nástroj' pro provádění výzkumů. V tomto případě ČNP figuroval pouze jako dodavatel nástroje pro zpracování – tedy reprezentativního vzorku. Autor výzkumu, který s námi poskytnutými informacemi pracoval a následně je publikoval, nesprávně označil Český národní panel jako spoluautora výzkumu. Tím nejsme a publikaci ani interpretaci dat s námi nikdo nekonzultoval," uvedl v prohlášení pro média Jan Tuček z agentury STEM/MARK s tím, že NSA po upozornění nepravdivé tvrzení ve zprávě k výzkumu opravila.

Průzkum: Češi nejraději sledují hokej, fotbal hlavně u žen propadl

Kritika ze strany fotbalu

NSA průzkum zveřejnila v úterý a na jeho výstupy se bezprostředně poté snesla kritika. Zejména z fotbalového hnutí, protože kopaná v žebříčku „atraktivity z diváckého a aktivního pohledu" výrazně zaostala za mnohem menšími sporty.

Šokující, přezkoumejte výsledky! Fotbal se bouří proti Hniličkovu průzkumu

"Určitě nejen mě zajímá, která renomovaná agentura a jakým způsobem jej zpracovala, protože označit fotbal jako osmý sport z hlediska atraktivity je poměrně diskutabilní tvrzení, pokud použiji velmi diplomatický tón. Například údaje o televizní sledovanosti, které dlouhodobě sledujeme, hovoří úplně jinak," uvedl např. šéf Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda.

"Problematický a neodborně zpracovaný"

Na to se ve čtvrtek ozval právě ČNP. „Informace, že na výzkumu NSA spolupracovala s Českým národním panelem, je zcela zavádějící. ČNP je vlastněný renomovanými výzkumnými agenturami. Tyto výzkumné agentury se zásadně distancují od výsledků a interpretace tohoto výzkumu NSA. Na tomto výzkumu, případně jeho interpretaci, se žádný odborník z těchto agentur nijak nepodílel," poznamenal zástupce panelu.

A samotný výzkum pak ČNP označil za neodborně zpracovaný. „Z našeho pohledu (veřejně dostupných informací) je výzkum velmi problematický a neodborně zpracovaný - počínaje dotazníkem a konče interpretací," dodali panelisté.

pn, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.