Pro olympioniky by měla být dostupná čínská vakcína proti covidu

11. března 2021 13:40 - Lausanne
(Aktualizováno: 11. března 2021 13:48)

Pro účastníky letošních olympijských her v Tokiu a zimních olympijských her 2022 v Pekingu by měla být dostupná čínská vakcína proti koronaviru. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) dnes oznámil, že dostal nabídku od čínské strany.

 

David Zalubowski, ČTK/AP

Pandemie covidu-19 si loni vynutila bezprecedentní odložení letních olympijských her, které se přesunuly o rok na letošní přelom července a srpna. Vzhledem k pokračujícímu šíření covidu-19 se uskuteční za mimořádných hygienických opatření.

Očkování nebude pro účastníky povinné, ale přispělo by k jejich bezpečnému průběhu. Většina zemí světa ale bojuje s nedostatkem očkovacích látek a sportovci jsou až za rizikovými skupinami a zdravotníky.

Thomas Bach a Miloš Zeman na archivním snímku.

Petr Horník, Právo

Někteří olympionici jsou přesto naočkováni a pro další se otevřela čínská cesta. "Mezinárodní olympijský výbor dostal milou nabídku od Čínského olympijského výboru, hostitele ZOH 2022 v Pekingu, na poskytnutí očkovacích látek pro účastníky olympiády v Tokiu 2020 i Pekingu 2022," uvedl při on line zasedání prezident MOV Thomas Bach.

Očkovat se nenechám! Raději olympiádu oželím, tvrdí hvězdný sprinter Blake

Distribuci čínské očkovací látky plánují MOV a čínská strana zajistit prostřednictvím mezinárodních agentur nebo přímo v zemích, které čínskou vakcínu používají nebo o ní jednají. Čína, kde pandemie na konci roku 2019 začala, vyváží vakcíny Sinovac a Sinopharm. Nedávný průzkum agentury AP ukázal, že už prodala půl miliardy dávek do více než 45 zemí.

Sinopharm se používá v řadě blízkovýchodních států včetně Spojených arabských emirátů. V Evropě ho schválilo Maďarsko, i když tento přípravek zatím nemá certifikaci EU. O jeho nasazení se diskutuje i v Česku. Prezident Miloš Zeman minulý týden požádal na popud premiéra Andreje Babiše Čínu o dodávku této čínské vakcíny. Ministr zdravotnictví Jan Blatný je ale striktně proti aplikování neschválených látek.

Na letní olympijské a paralympijské hry v Tokiu nebudou smět fanoušci ze zahraničí.

Denis Balibouse, Reuters

MOV je připraven zaplatit čínskou vakcínu pro účastníky olympijských i paralympijských her. "Za každou dávku zaplatí MOV dvě navíc, které mohou být v daných zemích dostupné pro veřejnost," doplnil Bach. Neupřesnil celkovou částku ani množství vakcín.

Jen na letní olympiádě bývají vedle více než 10 000 sportovců desítky tisíc dalších účastníků z řad trenérů, doprovodu, funkcionářů, rozhodčích, médií a dobrovolníků.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.