Kordista Jurka navázal na dědu, pojede na olympijské hry

25. dubna 2021 14:37 - Madrid/Praha

Šermíř Jakub Jurka vyhrál evropskou kvalifikaci kordistů v Madridu a poprvé postoupil na olympijské hry. Navázal tak na svého slavného dědu Jaroslava Jurku, dvojnásobného olympionika z Montrealu 1976 a Moskvy 1980.

 

Facebook Českého šermířského svazu

Na tokijském turnaji pod pěti kruhy budou mít Češi stejně jako v Riu de Janeiro v roce 2016 dva šermíře. V sobotu v kvalifikaci uspěl fleretista Alexander Choupenitch.

"Je to fantazie. Ještě tomu nemůžu uvěřit," řekl Jurka v telefonickém rozhovoru ČTK. "Soutěž byla tak strašně náročná. Takový výkon se stane jednou za život," uvedl.

Fleretista Choupenitch postoupil na olympiádu v Tokiu

Jednadvacetiletý Jurka postoupil ze skupiny se čtyřmi výhrami a jednou prohrou. Na úvod play off zdolal Flavia Giannotteho z Lucemburska a ve čtvrtfinále španělského šermíře Yulena Pereiru, čtyřiadvacátého kordistu světa. "To byl krok k vítězství," podotkl Jurka.

V semifinále vyřadil Radoslawa Zawrotniaka z Polska. "Třikrát chladnokrevně vyřešil složitou situaci," chválil šéf svazu Oldřich Kubišta. Ve finále Jurka zdolal Švéda Jonathana Svenssona. "Kuba byl na vlně a věřil si. Odpovědnost a blízkost kvalifikace na olympiádu na něj musely vytvářet strašný tlak, ale jeho stroj naskočil a zvládl to bravurně," řekl Kubišta.

Po vítězném zásahu tekly Jurkovi radostí slzy. "Emoce nešly udržet. Je to senzace pro český šerm," radoval se šermíř olomoucké Dukly.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Sportcz (@sport.cz_ig)

Sledujte Sport.cz také na Instagramu>>> 

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


MS v hokeji 2021

85. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.