Sáblíková poosmé v řadě vyhrála Světový pohár, na poslední trojce byla čtvrtá

Heerenveen

Rychlobruslařka Martina Sáblíková ovládla poosmé za sebou Světový pohár na dlouhých tratích. Stačilo jí k tomu čtvrté místo v dnešním závěrečném závodě na 3000 metrů při finále SP v Heerenveenu. Z překvapivého vítězství se radovala domácí Annouk van der Weijdenová.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková

Šestadvacetiletá Sáblíková měla před posledním závodem v průběžném pořadí náskok 80 bodů na Němku Claudii Pechsteinovou, se kterou se utkala v poslední rozjížďce. Po tradičně pomalejším rozjezdu se držela na šestém až sedmém místě, v závěru se posunula na čtvrté. Vzhledem k tomu, že byla od počátku rychlejší než Pechsteinová, nebylo o jejím celkovém triumfu pochyb.

Za nečekaně nejrychlejší Van der Weijdenovou, která se představila hned v první rozjížďce, Sáblíková časem 4:03,88 zaostala o 1,66 sekundy. Od třetího místa Rusky Olgy Grafové dělilo trojnásobnou olympijskou šampionku jen devět setin sekundy. Českou hvězdu porazila i další Nizozemka Yvonne Nautaová.

Čtvrté místo znamená pro Sáblíkovou nejhorší výsledek na dlouhých tratích v sezoně 2013/14. Hlavním cílem svěřenkyně trenéra Petra Nováka však v Heerenveenu bylo dotáhnout seriál do celkového vítězství, proto ani nestartovala v pátek v závodě na 1500 metrů.

Karolína Erbanová obsadila na pětistovce deváté místo. V průběžném pořadí je před nedělním programem čtrnáctá.