Špína a odpadky. Rio nevyčistí záliv pro olympioniky

8. června 2014 12:29 - Rio de Janeiro

Záliv Guanabara byl jachtaři označený za nejšpinavější, co kdy viděli. Město Rio de Janeiro původně slíbilo, že ho do olympiády v roce 2016 vyčistí. Teď je ale vše jinak. Starosta města Eduardo Paes sám přiznal, že slib, jenž byl i součástí kampaně pro získání pořadatelství letní olympiády, Rio nesplní.

 

Profimedia.cz

„Je mi líto, že jsme nevyužili olympijské hry k tomu, abychom Guanabara Bay kompletně vyčistili," řekl Paes. Slib o nápravě byl přitom součástí kampaně, s níž Brazílie při volbě pořadatele OH 2016 uspěla. O zdraví jachtařů se nebojí a zodpovědnost za případné zdravotní problémy prý pořadatelé vezmou na sebe.

Olympijští jachtaři nedávno označili záliv u Ria za nejšpinavější, jaký kdy při závodech viděli, a mluvili o něm jako o otevřené stoce. „O zdraví sportovců se neobávám. To bude v pořádku. Trasu vytýčíme v té části zátoky, která bude méně znečištěná," řekl starosta.

Rio čeká test kvality vody

Ve vodě v zálivu Guanabara podle informací agentury AP skončí až 70 procent nezpracovaného komunálního odpadu.

Za dva měsíce se v Riu uskuteční testovací mezinárodní regata a příští rok v srpnu je v kalendáři ještě jedna. Mezinárodní federace ISAF hodlá provést vlastní test kvality vody. Problémy se netýkají jen jachtingu, organizátoři her v Riu čelí velké kritice za celkový stav příprav i malou podporu tamní vlády.

ČTK, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.