Váňa s Tiumenem skončil třetí. Nejspíš se představí opět i na Velké pardubické

28. června 2014 15:10 - Pardubice

Česká legenda dostihového sportu Josef Váňa je zpět. Svůj návrat do sedla bez problémů zvládl, když v sobotu v Pardubicích doběhl s Tiumenem třetí v Memoriálu Kamila Kuchovského na 4500 metrů. Je tak velmi pravděpodobné, že se jednašedesátiletý žokej představí ve Velké pardubické, z které má rekordních osm vítězství.

 

Martin Polák , Právo

"Jestli jsem trošičku zadýchaný, tak proto, že jsem chtěl chytnout Shamana na pásce. Kdybych nezrychlil posledních sto metrů, tak se mi možná ani nezvedl pulz," řekl Váňa České televizi ještě v sedle třináctiletého Tiumena, s kterým ovládl Velkou pardubickou třikrát mezi lety 2009 a 2011. "Ukázal, že je pořád skokan par excellence a mezi mladými koňmi se vůbec neztratí," chválil Váňa hnědáka.

Konec kariéry se nekoná

Váňa loni po Velké pardubické, kterou po pádu na začátku cílové rovinky nedokončil, řekl, že s ježděním skončil. Jenomže nyní rozhodnutí změnil. "Partie kolem pasu se mi přestaly líbit, tak jsem začal něco dělat a říkal si, že bych si zkusil zajet jeden dostih," líčil. Znovu proto jezdil na kole, chodil plavat, aby se dostal na potřebnou závodní váhu. Před dostihem ještě musel do sauny.

V dostihu Váňa začal s Tiumenem tradičně ze zadních pozic. V polovině ztráceli několik délek. "Ze začátku to bylo rychlý, že měl Tiumen problém s tempem, ale nakonec v tomhle okamžiku nehraje žádnou roli, jestli předběhl dva, tři nebo čtyři soupeře, ale ukázal, že je na tom pořád dobře," řekl Váňa. Dostih vyhrál nečekaně Goscater s Jaroslavem Myškou, druhá byla Modena s Dušanem Andrésem.

Na otázku, jestli pojede 12. října letošní 124. ročník Velké pardubické s Českou pojišťovnou, Váňa řekl, že nejdříve musí s Tiumenem absolvovat kvalifikaci. Do té mohou nastoupit 23. srpna, nebo 13. září. "Pokud bude Tiumen zdravý, tak zkusíme kvalifikačku a pak Bůh dá, nebo nedá. Pak se uvidí," uvedl Váňa.

Velkou pardubickou vyhrál s legendárním Železníkem v letech 1987, 1988, 1989 a 1991, s Vronským uspěl v roce 1997 a pak třikrát na Tiumenovi.

ČTK, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


MS v hokeji 2021

85. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.