Erbanová atakovala nejlepší! Medaile z MS jí jen těsně unikla

Kangnung/Praha

Kousek od medaile. Česká rychlobruslařka Karolína Erbanová zajela ve sprinterském závodě na 500 m čas 37,80 s a na mistrovství světa na jednotlivých tratích v korejském Kangnungu skončila na 4. místě. Od bronzové Číňanky Jü Ťing ji dělilo 23 setin sekundy.

Karolína Erbanová na archivním snímku.

"Ještě nikdy jsem se neradovala za čtvrté místo jako teď. Mám z něj opravdu velkou radost," řekla Erbanová ČTK. "Hned po závodě jsme byla šťastná a smutná zároveň, což jsem si nebyla jistá, že vůbec jde," pousmála se česká reprezentantka.

Erbanová se představila už ve čtvrté z dvanácti rozjížděk a zajela čas 37,80, kterým jen o třináct setin zaostala za osobním rekordem. V aktuální sezóně rychleji ještě nejela.

Rodačka z Vrchlabí se poté dlouho držela v čele průběžného pořadí a potvrdila pozici nejlepší evropské sprinterky současnosti. O medaili ji v závěru připravily pouze Asiatky.

Nejprve ji předstihla vedoucí žena Světového poháru a v této sezóně na pětistovce dosud neporažená Kodairaová, jež si časem 37,13 vytvořila nové osobní maximum a zároveň se dostala do čela světových tabulek na "nížinných" drahách. V další jízdě se před Erbanovou dostala i světová rekordmanka a obhájkyně prvenství I Sang-hwa z Koreje a v poslední rozjížďce i Číňanka Jü Ťing, dvojnásobná mistryně světa ve sprintu.

Další tři dnešní závody ovládli Nizozemci. Jan Smeekens byl nejrychlejší na pětistovce a získal premiérové zlato v kariéře, jeho reprezentační kolegové vyhráli stíhačky družstev mužů a žen. Ireen Wüstová tak po triumfu na trojce slaví druhé vítězství.