Rubriky:

Ostatní

Dopující Těreščuková přijde po devíti letech o olympijský bronz

1. března 2017 17:41 - Lausanne

Ukrajinská moderní pětibojařka Viktoria Těreščuková přijde o bronzovou olympijskou medaili, kterou získala v roce 2008 v Pekingu. Diskvalifikována byla poté, co opětovná analýza jejího vzorku odhalila doping.

 

Václav Mudra

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) dnes oznámil, že v moči Těreščukové byl nalezen anabolický steroid turinabol. Nyní pětatřicetiletá Ukrajinka medaili musí vrátit a navíc bude pravděpodobně potrestána federací moderního pětiboje.

Bronz dodatečně připadne Anastasiji Samusevičové-Prokopenkové z Běloruska. Na 15. místo se posune česká závodnice Lucie Grolichová. Těreščuková je v pořadí čtvrtou dodatečně diskvalifikovanou ukrajinskou medailistkou z Pekingu.

Těreščuková je také majitelkou sedmi medailí z mistrovství světa včetně tří zlatých. Individuální závod vyhrála v roce 2011 v Moskvě. Zbylé dva tituly má ze štafet. Ve stejném roce, jako byla olympiáda v Pekingu, se stala v Moskvě evropskou šampiónkou.

MOV při zpětných analýzách dopingových testů z OH 2008 i londýnských her 2012 objevil více než sto pozitivních případů. Díky tomu připadla dodatečně medaile i zápasníkovi Marku Švecovi (bronz z Pekingu) a oštěpaři Vítězslavu Veselému (bronz z Londýna).

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní