Rubriky:

Ostatní

Slaví narozeniny, ale k medaili je daleko. Na MS se ani nepokusil o čtverný skok

30. března 2017 16:55 - Helsinky

Český krasobruslař Michal Březina je na mistrovství světa po krátkém programu patnáctý. O čtverný skok se dnes v Helsinkách nepokusil. Vede Španěl Javier Fernández, který díky preciznímu programu s dvěma čtvernými skoky útočí na třetí titul za sebou. Má více než čtyřbodový náskok před Japoncem Šomou Unem, třetí je před sobotními volnými jízdami Kanaďan Patrick Chan.

 

Grigory Dukor, Reuters

Březina v den 27. narozenin vsadil na konzervativní taktiku, stejně jako na mistrovství Evropy zařadil trojitý lutz. V rozhovoru pro Českou televizi přiznal, že to bylo těžké rozhodování. "Vzhledem k tomu, že jsem měl trošku trable s kotníkem, tak jsme se rozhodli jet ten program takhle," uvedl. Zatímco kombinaci flipu s toeloopem i trojitý axel zvládl ve velkém stylu, při lutzu se mu nepodařil výjezd a dotkl se rukou ledu.

Získal 80,02 bodu, což bylo více než na loňském mistrovství světa i na lednovém evropském šampionátu. S výkonem byl Březina poměrně spokojený. "Škoda u lutza toho výjezdu. To asi tři body stálo. Jinak z toho programu mám docela radost," řekl.

Světové krasobruslení se ale od loňska posunulo mílovými kroky kupředu. Zatímco loni Březinovi stačilo 79,29 bodu v krátkém programu na 11. příčku s mankem necelých dvou bodů na nejlepší desítku, letos ho od desátého místa dělí více než devět bodů.

Devět krasobruslařů překonalo v krátkém programu devadesátibodovou hranici. Jediný Američan Jason Brown to dokázal bez čtverného skoku a zařadil se na osmou příčku. K umístění na stupních vítězů bylo třeba pokořit stovku.

Nejvýrazněji se to podařilo Fernándezovi. Ve srovnání se soupeři sice zařadil jednodušší čtverné skoky salchow a toeloop, ale provedl je precizně a navíc rozhodčí hodnotili desítkami předvedení jeho programu v rytmu španělské kytary. Známkou 109,05 bodu se pětadvacetiletý rodák z Madridu zařadil na druhé místo historických tabulek.

Předčil i devatenáctiletého Japonce Una, který se blýskl mimo jiné čtverným flipem. Třetí místo bude ve volných jízdách hájit trojnásobný mistr světa z let 2011 až 2013 Chan. Bude ale čelit útoku fenomenálních skokanů, kteří dnes chybovali.

Průběžně pátého olympijského vítěze Juzurua Hanjua z Japonska dělí od medaile 3,74 bodu. Skočil sice čtverný rittberger, ale ztratil nepříliš povedeným čtverným salchowem, kvůli němuž přerušil kombinaci. Navíc dostal srážku jednoho bodu za pozdní nástup.

Ještě o bod za Hanjuem je objev sezony Nathan Chen. Sedmnáctiletý Američan skočil čtverný lutz i flip, ale pak spadl při trojitém axelu. Musí tak spoléhat na volnou jízdu, v níž má zařazených pět čtverných skoků.

Mistrovství světa v krasobruslení v Helsinkách
Muži - po krátkém programu
1. Fernández (Šp.) 109,05
2. Uno (Jap.) 104,86
3. Chan (Kan.) 102,13
... 15. BŘEZINA (ČR) 80,02.
ČTK

Koronavirus a sport - aktuální informace probíhá
20200312T17:00:00+0100
Koronavirus a sport - aktuální informace
Koronavirus a sport - aktuální informace
Koronavirus a sport - aktuální informace

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní