Rubriky:

Ostatní

Ministerstvo rozdělilo svazům část peněz, 11 žadatelů neuspělo

23. června 2017 16:18 - Praha

Ministerstvo školství v prvním kole nově vyhlášeného programu V rozdělilo sportovním svazům 152 miliónů z celkových 1,3 miliardy korun, které jsou k dispozici. O peníze žádalo 39 převážně malých svazů, ty velké považovaly nové podmínky za nesplnitelné a žádosti nepodaly. Ministerstvo vyhovělo 28 žádostem, zbylých jedenáct z různých důvodů neuspělo. Další peníze se budou rozdělovat v dnes vyhlášeném druhém kole výzvy, kam se mohou svazy hlásit do 7. července.

 

Milan Malíček, Právo

Nejvyšší dotace v prvním kole dostaly Autoklub ČR a Český svaz cyklistiky. Svazy, které v prvním kole neuspěly, zpravidla nesplnily formální kritéria nebo měly problémy s vykazováním počtu členů. Ve druhém kole to mohou napravit.

Velké svazy považovaly za nepřijatelné nastavení programu jako projektu, které nevyhovuje průběžnému financování sportu. Problematické bylo také přeposílání peněz ze svazů klubům a jednotám, což je základní princip fungování tohoto programu. Sportovní funkcionáři kritizovali také nutnou třicetiprocentní spoluúčast, kterou ale ministerstvo později výjimkou žadatelům odpustilo.

Velké sportovní organizace chtěly, aby se peníze rozdělily podle rozpisu zveřejněného v polovině února. To ale ministerstvo odmítalo kvůli obavám, aby svazy po případném zjištění korupčního jednání nemusely dotace vracet. Po vypuknutí aféry kolem bývalé náměstkyně Simony Kratochvílové a tehdejšího předsedy fotbalového svazu Miroslava Pelty ministerstvo vyplácení peněz zastavilo a vyhlásilo nový program.

Před vyhlášením druhého kola výzvy se diskuze o podmínkách čerpání peněz podle nového ministra Stanislava Štecha významně posunula. Jednali o nich odborníci na hospodaření sportovních organizací z obou stran.

"Došlo k silnému sblížení stanovisek. K tomu, že budou ty podmínky upraveny v takzvaném rozhodnutí ministerstva školství, aby se svazy mohly bez nějakých větších potíží a problémů do toho druhého kola přihlásit," řekl Štech. Rozhodnutí je dokument, který každý svaz podepisuje při přijetí dotace a v němž jsou detailně popsány podmínky, jak může peníze použít.

V zájmu rychlejšího vyřizování dotací bylo do sekce sportu na ministerstvu školství přijato šest nových zaměstnanců. Nedostatečné personální obsazení této části úřadu na úterní tiskové konferenci kritizoval předseda České unie sportu Miroslav Jansta.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.