Smutné čekání. Sáblíkové bedna utekla. Překvapila Japonka

Calgary

Nakonec čtvrtá. Martina Sáblíková v pokračování rychlobruslařského SP v v Calgary skončila na 3000 m časem 3:58,93 těsně pod stupni. Na třetí Nizozemku Ireen Wüstovou ztratila necelou sekundu. Překvapivě vyhrála Japonka Miho Takagiová (3:57,09) před další nizozemskou závodnicí Antoinette de Jongovou (3:57,78).

Martina Sáblíková v závodu na 3000 metrů v rámci minulého SP v Heerenveenu.

Trojnásobná olympijská vítězka, která má od začátku sezóny problémy s bolestmi zad, zajela své dosavadní sezónní maximum na této trati. Třicetiletá Sáblíková se představila v šesté z osmi rozjížděk a dlouho se držela na průběžně šestém místě, v závěru se jí podařilo zrychlit a v průběžném pořadí se zařadila na třetí místo.

Následně se na start postavily Němka Claudia Pechsteinová a Natalije Voroninová z Ruska, které se sice dostaly po hranici čtyř minut, Sáblíkovou však překonat nedokázaly. De Jongová ji však nakonec v závěrečné rozjížďce ze stupňů vítězů odsunula a druhým místem se dostala do čela SP. Kanaďance Ivanie Blondinové, které doposud vedla, se domácí závod nevydařil, zajela až desátý čas a klesla na třetí místo.

Sáblíková, která v uplynulých jedenácti sezónách hodnocení SP na dlouhých tratích ovládla, je aktuálně čtvrtá.

Takagiová si o více než sedm sekund vylepšila osobní rekord a poprvé v kariéře ovládla trojku. Dosud sbírala medailové úspěchy na tratích 1000 a 1500 metrů.

V divizi B si nový osobní rekord zajela Nikola Zdráhalová, které čas 4:03,87 zajistil deváté místo a zisk šest bodů do hodnocení seriálu. Natálie Kerschbaummayr byla v béčku 28.

Nikola Zdráhalová si o více než tři sekundy vylepšila osobní rekord a časem 4:03,87 obsadila deváté místo v divizi B.