Tenis

Djokovič - Thiem 6:2, 6:1, 6:4

Muguruzaová vyzve ve finále French Open Williamsovou. Djokovič se utká o titul s Murraym

3. června 2016 14:29 - Paříž
(Aktualizováno: 3. června 2016 20:33)

Srbský tenista Novak Djokovič má na dosah titul na French Open, který mu v jeho grandslamové sbírce chybí. V pátečním semifinále porazil Rakušana Dominica Thiema 6:2, 6:1, 6:4. Finálovým soupeřem světové jedničky bude Brit Andy Murray, jenž zdolal Švýcara Stanislase Wawrinku 6:4, 6:2, 4:6, 6:2. Obhájit titul v ženské dvouhře se v sobotu pokusí Američanka Serena Williamsová. Její soupeřkou ve finále bude Španělka Garbiňe Muguruzaová.

Gonzalo Fuentes, Reuters

Djokovič nedal na kurtu Suzanne Lenglenové talentovanému mladíkovi šanci. Dvaadvacetiletý Rakušan, jenž hrál semifinále grandslamového turnaje poprvé v kariéře, podlehl majiteli jedenácti grandslamových titulů za hodinu a 48 minut. I tak se ale v novém vydání žebříčku ATP dostane poprvé do elitní desítky, posune se před Tomáše Berdycha na sedmé místo.

Djokovič si na antuce v Roland Garros zahraje o titul počtvrté. Jeho soupeřem bude světová dvojka Andy Murray, který se v Paříži probojoval do finále poprvé v kariéře a jako první Brit po 79 letech. Devětadvacetiletý tenista zdolal ve druhém semifinále obhájce titulu Wawrinku 3:1 na sety.

Murray vyřadil Wawrinku

Murray, jenž v předchozích letech v Paříži třikrát ztroskotal v semifinále, vybojoval ve čtvrtek svůj úvodní servis až v maratónském gamu, ve kterém se hrálo pětkrát přes shodu. V následující hře sebral soupeři podání a sadu ukončil v 10. hře, kdy odvrátil tři brejkboly.

Ve druhém setu Wawrinku přitlačil a nutil soupeře k chybám. Vyrovnaný třetí set sice ztratil, ve čtvrtém už ale opět dominoval a Švýcara dokázal poprvé na antuce porazit.

Pařížské finále tak bude míst stejné složení jako úvodní grandslam sezóny v lednu na Australian Open, kde se radoval Djokovič. Srb, jenž vloni ve finále Roland Garros podlehl Wawrinkovi, prohrál poslední vzájemný duel s Murrayem před dvěma týdny ve finále generálky v Římě. Loňské semifinále v Paříži ale patřilo po pětisetovém dramatu Djokovičovi.

O titul na French Open si v ženské dvouhře zahrají Španělka Muguruzaová a favorizovaná Američanka Serena Williamsová. Světová jednička porazila v semifinále Kiki Bertensovou z Nizozemska 7:6, 6:4, Muguruzaová zdolala zkušenou Australanku Samanthu Stosurovou 6:2, 6:4.

Dvaadvacetiletá Muguruzaová, čtvrtá hráčka světového žebříčku a rodačka z Venezuely, si na French Open zahraje o titul poprvé. Na pařížské antuce ji čeká v sobotu druhé grandslamové finále v kariéře, loni ve finále Wimbledonu podlehla právě Williamsové.

Američanka Williamsová má v Paříži šanci vyhrát už dvaadvacátý grandslam a vyrovnat rekord německé legendy Steffi Grafové. S nenasazeným nizozemským překvapením Bertensovou, až 58. hráčkou žebříčku WTA, ale měla hodně práce.

Čtyřiadvacetiletá Nizozemka, která hrála semifinále na grandslamu poprvé, začala ve velkém stylu. Vedla 3:1, ale následně nevyužila tři brejkboly, v deváté hře neproměnila setbol, ztratila podání a rozhodoval tie break.

I v tom mohla Bertensová set úspěšně ukončit, ale od stavu 7:6 už žádný míč neuhrála. V druhé sadě pak nad favorizovanou soupeřkou vedla 2:0, ale dvakrát přišla o servis a Williamsová čtvrtým mečbolem zápas ukončila.

Hingisová s Paesem završili na French Open týmový grandslam

Martina Hingisová a Leander Paes vyhráli na French Open smíšenou čtyřhru a po loňských triumfech na Australian Open, Wimbledonu a US Open získali čtvrtý společný titul, kterým završili týmový kariérní grandslam. Švýcarsko-indický pár dnes ve finále porazil indicko-chorvatskou dvojici Sania Mirzaová, Ivan Dodig 4:6, 6:4, 10:8.

Pětatřicetiletá Hingisová a o sedm let starší Paes úvodní set za 35 minut po jediném úspěšném brejku v 10. hře prohráli, ve druhém ale vzali soupeřům podání dvakrát a duel vyrovnali. V supertiebreaku pak těsný souboj dotáhli.

Hingisová svou sbírku grandslamových titulů rozšířila na dvaadvacet, ve smíšené čtyřhře se radovala popáté. Paes získal v mixu jubilejní desátý titul, celkem jich má osmnáct.

Muguruzaová (4-Šp.) - Stosurová (21-Austr.) 6:2, 6:4
Garciaová, Mladenovicová (5-Fr.) - Gasparjanová, Kuzněcovová (Rus.) 6:4, 4:6, 6:3.
Smíšená čtyřhra - finále:
Hingisová, Paes (Švýc./Indie) - Mirzaová, Dodig (2-Indie/Chorv.) 4:6, 6:4, 10:8.
Páteční výsledky českých tenistů najdete zde.