Skifař Synek vyhrál závod SP v Linci, Knapková byla druhá

LINEC

Skifař Ondřej Synek zahájil sezónu Světového poháru vítězstvím v úvodní regatě v Ottensheimu u Lince. Český reprezentant mocným finišem v závěru dvoukilometrové trati předstihl dlouho vedoucího Angličana Alana Campbella. Medailové umístění vybojovala i skifařka Miroslava Knapková, která ve finálové jízdě nestačila jen na favorizovanou Bělorusku Jekatěrinu Karstenovou-Chodotovičovou.

Synek, třetí muž z loňského mistrovství světa a celkový vítěz Světového poháru z roku 2005, si ideálním způsobem rozvrhl síly. První polovinu trati odvesloval na třetí pozici, na patnáctistovce už byl druhý a v posledních desítkách metrů o špici lodě a čtyři desetiny sekundy porazil Campbella, který vedl od prvního mezičasu.

"Jsem maximálně spokojený. Věděl jsem, že jsem dobře připravený, ale nečekal jsem to," řekl Synek ČTK. Celkové výhry a tří dílčích prvních míst v regatě si cenil i proto, že se v Rakousku sešla silná konkurence 37 skifařů. "Snad se mi bude stejně dařit i nadále. Byl to ale první závod, ze kterého se nedají dělat velké závěry. Do mistrovství světa je daleko," uvedl realisticky veslař pražské Dukly.

Knapková takový finiš dlouho nepředvedla

Také Knapková útočila ze zadních pozic a ve čtvrtině trati byla až čtvrtá, zatímco od prvních metrů nasadila nedostižné tempo běloruská favoritka. V závěru svedla česká vicemistryně světa úspěšný souboj o stříbro s Američankou Michelle Gueretteovou, na níž ztrácela ještě v polovině trati skoro tři sekundy.

"Takový finiš jsem dlouho nepředvedla. Naposledy snad na olympiádě," řekla Knapková ČTK. Jedním z důvodů byla i skutečnost, že americkou soupeřku na trati přehlédla. "Soustředila jsem se na Číňanku s Kanaďankou, a pak jsem měla co dělat, abych ji dojela. Celkově jsem ale spokojená, jelo se mi dobře," uvedla svěřenkyně trenéra Kacovského, která byla v cíli o 68 setin dřív než Gueretteová.

Od vítězné Karstenové - trojnásobné mistryně světa a zlaté ženy z olympiád v Atlantě a Syndey - ji dělily přes dvě a půl sekundy. "Ukázala, že je pořád dobrá, a asi jí to do olympiády vydrží. Pokud ji budu chtít porazit, bude mě to stát hodně sil," dodala Knapková.

Ve velmi dobrém světle se na Dunaji představila i dvojka bez kormidelníka ve složení Jakub Makovička, Jan Schindler, kterou dělilo od bronzu pouhých čtrnáct setin sekundy. Čtvrtá skončila i poslední česká loď ve finále A čtyřka bez kormidelníka v sestavě Karel Neffe, Milan Bruncvík, Michal Horváth, Jan Gruber.

Muži:
Skif: 1. Synek (ČR) 6:47,96, 2. Campbell (Brit.) 6:48,36, 3. Hacker (Něm.) 6:50,80.
Dvojka bez korm.: 1. Smith, Landridge (Brit.) 6:29,77, 2. S. Skelin, N. Skelin (Chorv.) 6:31,06, 3. Penkner, Urban (Něm.) 6:32,24, 4. Makovička, Schindler (ČR) 6:32,38.
Skif lehkých vah: 1. Pappas (Řec.) 7:11,95, 2. Schouten (Niz.) 7:12,86, 3. Snijders (Niz.) 7:15,88; B-finále: 5. Chalupa, Doleček (ČR)
Dvojka bez korm. lehkých vah: 1. Caianiello, Dell'Aquila (It.) 6:45,33, 2. Lievens, Drewes (Niz.) 6:47,27, 3. Beechey, Harte (Brit.) 6:48,68.
Čtyřka bez kormidelníka: 1. Británie (Williams, Reed, Partridge, Triggs Hodge) 5:56,44, 2. Nizozemsko 5:58,30, 3. Francie 5:58,85, 4. ČR (Neffe, Milan Bruncvík, Michal Horváth, Jan Gruber) 6:01,86.
Ženy:
Skif: 1. Karstenová-Chodotovičová (Běl.) 7:28,39, 2. Knapková (ČR) 7:31,00, 3. Gueretteová (USA) 7:31,68.
Skif lehkých vah: 1. Marrerová-Ariaová (Kuba) 7:57,46, 2. Taupeová (Rak.) 7:59,05, 3. Taschová (Něm.) 8:00,04.
Dvojka bez kormidelnice: 1. Crowová, Cooková (Austr.) 7:09,39, 2. Cookeová, Mickelsonová (USA) 7:10,49, 3. Franciaová, Lindová (USA) 7:11,97; E-finále: 1. Bruncvíková, Neffeová (ČR).