Rubriky:

Vodní sporty

Deblkanoisté Karlovský a Jáně získali na ME v Krakově bronz

9. června 2013 13:17 - Krakov
(Aktualizováno: 9. června 2013 16:47)

Deblkanoisté Ondřej Karlovský a Jakub Jáně obsadili na mistrovství Evropy vodních slalomářů v Krakově třetí místo. Po sobotním zlatu kajakáře Jiřího Prskavce vybojovali pro český tým druhou medaili v individuálních kategoriích. Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem skončili osmí, kajakářka Eva Ornstová byla čtvrtá.

 

Profimedia.cz

Mladíci Karlovský a Jáně prokázali už v kvalifikaci, že mají letos vynikající formu a mohli by se stát nástupci dvojnásobných olympijských medailistů Volfa se Štěpánkem, kteří letos končí s kariérou.

Svěřenci Ondřej Mohouta a tréninkoví parťáci "Volfíků" kvalifikaci vyhráli a také ve finále jeli jasně nejrychleji, o více než dvě sekundy než vítězní Francouzi Pierre Labarelle a Nicolas Peschier. Mrzet je tak musely čtyři trestné sekundy, protože by vyhráli i s jedním dotykem branky. Druhé místo obsadili domácí Poláci Marcin Pochwala a Piotr Szczepanski.

Pro Karlovského s Jáněm to byla navíc medaile z prvního seniorského finále. "Určitě to je náš největší úspěch," uvedl Karlovský pro Radiožurnál. Přitom Jáně si už na trati po druhém doteku říkal, že šance na cenný kov jsou ztracené. "Ale čas byl rychlý. Vím, mohli jsme vyhrát, ale je to první medaile a jsme víc než rádi," doplnil Jáně.

Deblíři se srovnali se změnami programu i psychickou náročností pozice poslední posádky na startu finále. "Řekli jsme si, že pojedeme v pohodě, ale nervozita trochu byla. Víme, že máme na rychlé časy," řekl Jáně. Oba přiznali, že jim hodně pomáhá dvouletý trénink s Volfem a Štěpánkem. "Je to i jejich zásluha. Radí nám, díky tomu jsme tam, kde jsme," dodal Jáně.

Blízko bronzu byla také Ornstová

Obhájci evropského titulu z Augsburgu Volf a Štěpánek jeli první část velmi dobře, na mezičasu měli jen sekundu ztrátu na první místo a jejich výsledný čas byl třetí nejrychlejším. Čtyři sekundy za dva "šťouchy" v protivodné brance číslo 19 a poslední povodné brance však znamenaly propad výsledkovou listinou.

Třiadvacetiletá Ornstová může litovat, že i ona dvakrát ťukla do branky. Jinak předvedla velmi kvalitní jízdu a čtyři trestné sekundy ji připravily o bronzovou medaili. Dodatečně se posunula z pátého místa na čtvrté díky padesátisekundové penalizaci Němky Cindy Pöschelové.

Úplně v jiné dimenzi jela vítězka Fiona Pennieová z Británie, která vyhrála o tři a půl sekundy před Italkou Stefanií Hornovou. Na třetí místo se posunula díky rozhodčím Rakušanka Viktoria Wolffhardtová.

Hilgertová jela příliš pomalu

Závod se nepovedl pětačtyřicetileté Štěpánce Hilgertové, dvojnásobné olympijské vítězce, která na stejném kanálu slavila v roce 2008 titul mistryně Evropy. Jela sice bezchybnou, ale pomalou jízdu a obsadila 19. místo. Další česká závodnice Kateřina Kudějová byla třináctá, na postupovou desítku jí chybělo 33 setin.

Na medaili dosáhly české kajakářky alespoň v závodu hlídek, v němž obsadily třetí místo. Deblkanoisté byli po dvou neprojetých brankách poslední sedmí.

Až třetí od konce v kvalifikaci skončila olympijská vítězka Emilie Ferová z Francie, která minula dvě branky. Do finále neprošli londýnští vítězové ani mezi deblkanoisty, britská dvojice Timothy Baillie a Etienne Stott obsadila 19. místo.

ČTK

Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty