Rubriky:

Vodní sporty

Hlaváčová: Při zdolávání La Manche z vody nevytahovat!

8. března 2006 13:36

Česká plavkyně Yvetta Hlaváčová loni v létě přeplavala kanál La Manche v nejlepším českém čase, letos chce dokonce slavnou trasu pokořit hned dvakrát - oběma směry. A mluví v této souvislosti o touze překonat světové rekordy. Jak se na pokus připravuje a co plánuje ve své kariéře, odpovídala Hlaváčová novinářům na tiskové konferenci.

 

www.yvett.cz

Proč jste se rozhodla tentokrát přeplavat La Manche oběma směry?
Jedna cesta mi přišla jako průměrný závod. A taky mě samozřejmě hodně motivovalo, že nikdo z českých plavců to ještě nedokázal. Beru to samozřejmě i jako přípravu na letní olympijské hry v Pekingu.

Pokus máte naplánován na 3. srpna. Co když nebudou zrovna ideální podmínky?
Ten termín na pokus se vztahuje na sedm dnů, takže se to dá odložit.

Přesto může být celou dobu špatné počasí. Vytrvalý déšť, slunce se takřka neukáže...
Počasí není až tak úplně nejdůležitější. Na druhou stranu, pokud by nemělo celý den vůbec svítit slunce, tak možná do vody ani nepůjdu. Především záleží na tom, aby člověk chytil ve správnou dobu ten správně vyhovující mořský proud.

To musí být při zdolávání La Manche asi jedním z klíčů k úspěchu...
Člověk vždycky naplave o dost kilometrů víc, protože vás strhává proud. Při loňském překonávání La Manche jsem například uplavala asi 38 kilometrů. (Trasa měří vzdušnou čarou 32 kilometrů, pozn. redakce).

V čem se bude tentokrát lišit příprava na překonání kanálu?
Horší to bude rozhodně v tom, že se tentokrát bude plavat i v noci. Ta tma a plavání bez slunce, to je opravdu nepříjemné. Chceme proto startovat co nejdříve, aby těch hodin ve tmě bylo co nejméně.

Oproti předchozí plavbě jste změnila podpůrný tým.
Loni jsem měla trochu špatné zkušenosti s lodivodem. Hodně jsem se naplavala proti vlnám. Nebylo tu úplně ideální, ztratila jsem skoro hodinu času. Tentokrát budu mít kvalitnější loď i posádku.

Změní se i plavec, který vás bude v některých úsecích doprovázet?
Stejně jako loni mi bude pomáhat Michal Drozd. Druhý plavec pomáhá například v noci nebo při nalezení správné cesty do cíle.

Kolik stojí celá příprava na zdolání La Manche?
Loni činily náklady takřka půl miliónu, letos by se to mělo pohybovat kolem 800 tisíc korun.

Jak se vůbec připravujete na plavání v tak studené vodě?
V srpnu bude mít voda v La Manche teplotu kolem šestnácti stupňů, což mi nijak nevadí. To studená sprcha mi vadí víc, než když si jdu na hodinu zaplavat do studené vody. Jednou jsem ale strávila hodinu ve vodě, co měla sotva třináct stupňů. To mi zamrzly ruce, že se mi zkroutily tak, že jsem ani pořádně plavat nemohla.

Bojíte se během pokusu nějaké krize?
Myslím, že jsem natolik zkušená závodnice, že slovo bojím je asi přehnané. Ale dá se očekávat, že nějaká krize přijde asi tak po dvanácti hodinách.

Může ta krize být natolik závažná, že by jste pokus ukončila?
To ne. Mám naplaváno přes tisíce kilometrů a obrovské zkušenosti, nic se rušit nebude. Můj doprovodný tým má jasné instrukce: Nikdy nevytahovat!

Jak se během plavání občerstvujete?
Zhruba každých patnáct minut jím, a skoro každých deset minut potřebuji něco pít.

Před loňským pokusem jste přibrala nějaká kila. Chystáte se to udělat i tentokrát?
Moc bych přibírat nechtěla. Loni se to moc neosvědčilo, připadala jsem si pak taková neohrabaná. Navíc už měsíc po pokusu se koná mistrovství světa, kde potřebuju být v dobré kondici.

Máte vůbec čas během tak dlouhého plavání o něčem přemýšlet?
To vůbec ne. Musím se neustále soustředit. Abych byla na správné vlně za lodí, být ve správném rytmu moře - správně dýchat. Když myslím na blbosti, tak mě to odvádí od rychlosti. Proto také chci každých deset minut od posádky ukazovat na tabulce průběžné informace o průběhu pokusu.

Co vás může ve vodě nejvíc vyvést z koncentrace?
Po deseti hodinách ve vodě už se stáváte malým dítětem a dokáže vás pak rozhodit jakákoliv maličkost. Proto také například nechci, aby u pokusu byli na lodi moji rodiče.

Podle pravidel má plavec při oboustranné plavbě po první části nárok na desetiminutovou přestávku. Využijete toho?
Ne. To mám stát někde deset minut na břehu? To je hloupost. Chci se jen dotknout břehu a hned plavat zase zpátky.

V poslední době už jste se stala specialistkou na dlouhé tratě. Objevíte se ještě někdy v bazénu?
Do bazénu bych se možná i vrátila, ale musela bych mít kvalitního trenéra. Bez něj to nemá smysl. Už nejsem ochotná být součástí nějakého experimentu.

Které akce kromě zdolání La Manche v letošním roce ještě plánujete?
Loni mi svaz vytýkal časté účasti na Světových pohárech, takže tentokrát se zúčastním pouze několika podniků. Budu startovat v Dubaji, Londýně, a Hongkongu. Na mistrovství Evropy bych pak chtěla plavat deset kilometrů. Stejně tak na mistrovství světa.

Jirka G. Novák, Sport.cz

Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.