Rubriky:

Vodní sporty

Osvobozen! Plavec Šefl prokázal, že vědomě nedopoval

19. prosince 2017 12:40 - Praha

Disciplinární komise Českého svazu plaveckých sportů v úterý rozhodla neudělit žádný trest motýlkáři Janu Šeflovi, který byl po říjnových závodech v Plzni pozitivně testován na kokain. Český reprezentant před komisí hodnověrně prokázal, že zakázanou látku neužil vědomě a že se do jeho těla dostala přičiněním jiné osoby.

 

ČSPS

Šefl měl pozitivní test 21. října po závodech Plzeňské sprinty, které jsou součástí Českého poháru. Po výsledku prvního testu si sám závodník vyžádal test B-vzorku, který pozitivní nález potvrdil. "Byla to pro mě rána. Nikdy jsem nepodváděl, nikdy jsem nic nebral," řekl sedmadvacetiletý plavec Sport.cz v předvečer zasedání disciplinárky.

Ta jeho případ v úterý posuzovala spolu s členem Antidopingového výboru ČR Janem Chlumským a na základě důkazů, které předložil Šefl se svým právním zástupcem, se následně rozhodla nevynést žádný trest.

"Jan Šefl předložil disciplinární komisi důkazy o své nevině. Prokázal, že se látka do jeho těla dostala přičiněním jiné osoby, o čemž on sám nevěděl a nemohl celou situaci nijak ovlivnit. Disciplinární komise na základě paragrafu 10.4 Směrnice pro kontrolu a postih dopingu ve sportu v České republice rozhodla, že plavci Janu Šeflovi nebude udělen žádný trest," uvedl ČSPS v tiskové zprávě.

Směrnice pro kontrolu a postih dopingu ve sportu v ČR
§10.4
Neuložení doby Zákazu činnosti na základě Neexistence zavinění nebo nedbalosti.
Jestliže Sportovec nebo jiná Osoba prokáže v jednotlivém případě Neexistenci zavinění nebo nedbalosti, pak nebude uložen žádný Zákaz činnosti, který by jinak připadal v úvahu.

Šefl kvůli obvinění z dopingu od listopadu nezávodil, naposledy se zúčastnil Velké ceny Brna. "O pozitivním nálezu jsem se dozvěděl 9. listopadu. O dva dny později jsem v Brně absolvoval ranní rozplavbu motýlkářské padesátky. Poté nad mým případem zasedla v uvozovkách první komise a po ní jsem ze závodů odjel," uvedl český rekordman na motýlkářské dvoustovce.

O deset dnů později proto chyběl i při zimním MČR v Plzni, kde měli plavci jedinou možnost na splnění limitu pro ME v Kodani.

Pro plavecký svaz šlo o první dopingový případ za poslední roky. V roce 2012 odhalila kontrola stimulant metylhexanamin v těle motýlkáře Michala Rubáčka. Držitel českých rekordů na 50 a 100 metrů a účastník olympijských her v Aténách a Pekingu dostal dvouletý zákaz činnosti a přišel tím mj. o možnost startovat na olympiádě v Londýně. V roce 2009 měla pozitivní test na anabolický steroid Sabina Dostálová, která byla potrestána rovněž dvouletým distancem.

Kokain je na seznamu zakázaných látek mezi stimulanty a za jeho nález hrozí sportovcům až čtyřletý zákaz činnosti.

Pavel Novotný, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty