Kanoista Rak získal v Troji bronz, kajakářky si spravily chuť v hlídkách

České kajakářky zůstaly na domácím mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Praze bez medaile. Kateřina Kudějová byla ve finále v Troji s čistou jízdou sedmá, Barbora Valíková s dvěma chybami poslední desátá. Kanoista Tomáš Rak byl třetí v kategorii C1 a ve 29 letech získal první medaili na velké akci. Titul má Brit Westley.

Kanoista Tomáš Rak si jede na ME v Troji pro bronz.

Druhý český finalista Lukáš Rohan byl pátý. Čeští reprezentanti tak v pěti individuálních kategoriích vylovili z kanálu v Troji jedno zlato, jedno stříbro a tři bronzy.

Rak ukázal formu už druhým místem v dopoledním semifinále a ve finále vybojoval životní úspěch. Díky čisté jízdě se dostal na třetí pozici, z níž ho nesesadil ani poslední kanoista na trati favorizovaný David Florence z Británie.

Před Rakem skončili jiní dva Britové Ryan Westley a Adam Burgess. Westley zvítězil s náskokem 1,57 sekundy, Rak na něj ztratil 2,11 sekundy. Rohanovi na pátém místě unikla medaile o více než sekundu.

Češky skončily bez medaile

Pro druhý kontinentální titul v kariéře si po čtyřech letech dojela Němka Ricarda Funková, nejlepší kajakářka minulých dvou sezón Světového poháru. Stříbro získala obhájkyně zlata Corinna Kuhnleová z Rakouska, jež na vítězku ztratila 1,36 sekundy. Třetí skončila s téměř dvousekundovým odstupem Britka Fiona Pennieová.

Mistryně světa z roku 2015 Kudějová zajela stejně jako sedm dalších finalistek jízdu bez jediného šťouchu, byla však o 5,20 sekundy pomalejší než Funková. Valíková při debutu na velké akci absolvovala finále na riziko a čtyři trestné sekundy ji s odstupem 8,73 poslaly na poslední desátou pozici.

Další dvě medaile přidali čeští slalomáři na závěr programu v závodech hlídek. Kajakářky i kanoisté díky čistým jízdám vybojovali bronz. Celkem domácí výprava v Praze získala pět individuálních medailí a čtyři cenné kovy z hlídek.