Tenisová kráska Kurnikovová dala přednost modelingu

21. listopadu 2008 14:14 - PRAHA

Byla juniorskou světovou jedničkou. Všichni čekali, že to samé dokáže i mezi profesionálkami. Ruská tenistka Anna Kurnikovová ale nikdy nevyhrála jediný turnaj ve dvouhře a v žebříčku byla nejvýše osmá. Zájem o její krásnou tvář a postavu zvítězil nad tenisem a z dívky s raketou se stal vyhledávaný reklamní artikl.

 

Internet

Anna Sergejevna Kurnikovová se narodila 7. června 1981 v Moskvě. S tenisem začala v pěti letech. Rodiče museli prodat televizi, aby ji mohli koupit k Vánocům raketu. V osmi letech se začala objevovat na juniorských turnajích. V jedenácti si jí všimli tenisoví odborníci a Anna odcestovala na Floridu do Akademie Nicka Bolletieriho, nejslavnější tenisové školy.

V roce 1995 vyhrála prestižní juniorskou soutěž Orange Bowl. Stala se světovou juniorskou jedničkou a rozhodla se pro přestup k profesionálkám. Ve svých čtrnácti debutovala také ve Fed Cupu. Na US Open 1996 se propojovala až do osmifinále. Svého prvního velkého úspěchu dosáhla ve Wimbledonu 1997, kdy skončila v semifinále. Poprvé také nakoukla do padesátky světového žebříčku.

V březnu 1998 měla v Miami šanci vyhrát svůj první turnaj v kariéře, ale v třísetové bitvě nakonec podlehla Američance Venus Williamsové. O rok později konečně mohla pozvednout svou první trofej. Spolu se Švýcarkou Martinou Hingisovou vyhrála čtyřhru na Australian Open. V listopadu 1999 se v double stala světovou jedničkou.

Turnajový titul ve dvouhře prokletím

Ani v roce 2000 na svůj singlový titul nedosáhla. V Moskvě opět prohrála ve finále s Martinou Hingisovou. Přesto ale zaznamenala ve dvouhře nejlepšího umístění - 20. listopadu jí v žebříčku patřila osmá příčka. Bylo jen otázkou času, kdy nějaký turnaj vyhraje a posune se ještě výš... Následující sezóna však byla pro Annu plná zranění. Na Australian Open se jí sice povedlo postoupit mezi nejlepších osm, ale i tak se žebříčkem začala propadat.

Rok 2002 byl pro Kurnikovou úspěšnější. S Martinou Hingisovou podruhé vyhrála Australian Open ve čtyřhře. Na turnaji v Šanghaji prošla až do finále, v něm podlehla Izraelce Anně Smashnové. Nikdo netušil, že to byla poslední příležitost pro ruskou tenistku, jak získat vysněný singlový titul. Bolesti zad v následující sezóně dovolily Kurnikovové odehrát jen pár zápasů. Většinou skončila už v prvním kole. Ve dvaadvaceti letech se rozhodla s tenisem skončit.

Večírky a módní přehlídky pohřbily tenis

Už během kariéry se sličná Kurnikovová věnovala modelingu a reklamě. Navštěvovala večírky a tenis přestal být její prioritou. Stránky bulváru plnila také svými milostnými románky. Dlouho tajila své manželství s hokejistou Sergejem Fjodorovem. Po jejich rozvodu se objevovala po boku dalšího hokejisty - Pavla Bureho. Nyní už několik let  randí se španělským zpěvákem Enriquem Iglesiasem.

K tenisu se už zřejmě nikdy nevrátí. I když několikrát prohlašovala, že to má v plánu. Raketu vezme do ruky jen na nějaké charitativní akci. Nezájmu o svou osobu se ale rozhodně bát nemusí. Stala se tváří firem Adidas a Omega. Na reklamě už údajně vydělala 12 miliónů dolarů.

Veronika Feltová, Sport.cz

Časová osa: Vzestupy a pády