Rubriky:

Vancouver 2010

Sáblíková chce trápit favoritky

8. února 2006 10:16 - PRAHA

Na první pohled působí velice plaše. Není zvyklá na televizní kamery a diktafony novinářů. Rychlobruslení není sport, který by se v české kotlině těšil větší pozornosti, a klasické na dlouhých oválech už vůbec ne. Nikde žádná hala a na nekryté, potažmo přírodní ovály, se vzhledem k počasí spoléhat nedá. Když není třeskutá zima, není led.

Vidět proto osmnáctiletou Martinu Sáblíkovou v Česku je vzácnost. Maximum času tráví na umělých oválech v zahraničí. Především v Německu a v Itálii. Ten čas je ohraničen omezenými finančními možnostmi rychlobruslařského svazu, podporou pražské Dukly a obětavostí rodiny.

Aby jej mohla strávit co nejvíc na ledě, bydlí a stravuje se velmi levně. Vyjíždí převážně jen s trenérem Petrem Novákem a maká. Konečně největší hvězda alpských svahů Janica Kosteličová také začínala za skromných podmínek, dokonce ve stanu a o konzervách. A kde je dneska.

Profil Martiny Sáblíkové najdete ZDE:

Tvrdá řehole začíná Martině nést ovoce a po lžičkách ji nechává ochutnat lahodný nápoj zvaný úspěch a vítězství. I když věkem patří ještě mezi juniorky, v jejichž kategorii drží světové rekordy na 3000 a 5000 m, už prohání i nejslavnější rychlobruslařky. Již loni jim začala dýchat na záda. A letos se většina z nich dívá na záda jí.

Zdolala i Pechsteinovou

Naposledy na lednovém mistrovství Evropy za sebou na pětikilometrové trati nechala všechny včetně olympijské vítězky Němky Pechsteinové. Na tři kilometry si pak dojela pro malý bronz, protože se jednalo o vícebojařský šampionát. Zatím nemá raketový start, zato zdrcující finiš. A díky téhle skromné studentce gymnázia z Nového Města na Moravě se u nás už zase ví o rychlobruslení, a dokonce se mluví o tom, že by Martina Sáblíková mohla...

"Ne, neříkejte to nahlas, já budu spokojená i s osmými místy," odmítá roli kandidátky na jednu ze tří olympijských medailí. "Na tratích 500 a 1500 metrů musím ještě popracovat na startu a technice. Na dlouhých mám také co vylepšovat, ale na nich těžím ze svého postupného zrychlování a finiše," prozradila na sebe. Taktické pasti na hvězdy jsou dílem trenéra Nováka.

Jede se učit

"V Turíně chci favoritky především potrápit. Uvidíme, co z toho bude. Medaile? No... Který sportovec by o ní nesnil, ale rozhodně bez ní nebudu zklamaná. Je mi osmnáct a jedu se učit," pravila s trochu tajemným úsměvem a zajiskřilo jí v očích. Z téhle křehké dívenky může hvězdy rychlobruslařských oválů za pár dní pořádně bolet hlava.

Favoritky v čele s Němkou Pechsteinovou, Nizozemkami Groenewoldovou a Wüstovou musejí vyhrávat a bojovat o medaile, takže jsou pod velkým tlakem. Martina Sáblíková může... Nemá vůbec co ztratit, mohla by jen získat. Však také s trenérem jdou s buldočí sveřepostí za naplněním snu českého rychlobruslení o třpytivém kovu z velké soutěže. I z té největší...

Karel Felt, Sport.cz, Právo

Časová osa: Vancouver 2010

Filtr článků - Vancouver 2010


Podsekce:

                 

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..