První překážka zdolána, Němci ale vzdorovali

TURÍN

Česká hokejová reprezentace ve středu úspěšně vstoupila do olympijského turnaje, v úvodním duelu porazila Německo 4:1. Favorizovaní Češi měli v úvodu potíže, po gólu Boose prohráli úvodní třetinu 0:1 a navíc pro zranění ztratili Dominika Haška. Obrat řídil obránce Tomáš Kaberle, který dvěma góly rozhodl o výhře. V závěru vítězství pojistili Jágr a Výborný.

Jeden z favoritů turnaje odstartoval podle předpokladů převahou a německého soupeře zatlačil na dlouhé minuty do defenzívy. V 5. minutě trefil Martin Ručinský z rychlého brejku pravou tyč Kölzigovy branky. První potíže přišly po deseti minutách, kdy se po střele Kreutze zranil Dominik Hašek a do branky musel Tomáš Vokoun.

Český celek měl vytrvalou převahu, spolehlivá obrana bez problémů zachytávala akce Němců. V 15. minutě trefilo Bulisovo nahození brusli Čajánka a puk se znovu zastavil na pravé Kölzigově tyči.

Oznámkujte výkon české reprezentace v utkání proti Německu!
Školní hodnocení najdete na konci článku

Němci ale trpělivě čekali na svoji šanci, a ta přišla v závěru první třetiny. Dvakrát v rychlém sledu byl vyloučený Jaromír Jágr a druhý přestupek největší hvězdy olympijského turnaje přinesl úvodní gól. Tino Boos tečoval Sulzerovu střelu od modré čáry a přesouvající se Vokoun nestačil zareagovat. Hala Palasport Olimpico jen zašuměla údivem.

Favorizovaný český celek ale neznervóznil a i po přestávce pokračoval v tlaku. Vyloučení soupeře dokázali Češi dvakrát zužitkovat a v obou případech se prosadil Tomáš Kaberle. V prvním případě bek Toronta po skvělém dlouhém pasu gólmana Vokouna využil katastrofálního střídání Němců, ve druhém jej parádně z rohu uvolnil Martin Straka.

Němci se i ve zbytku druhého dějství bránili a jen ojediněle vyráželi do protiútoků. Češi ale ve svých šancích většinou zbytečně kombinovali místo zakončení. Když už čeští hráči vypálili, byl na místě výborný Kölzig.

Hejduka vychytal Kölzig

Skvělou příležitost ke zvýšení měl deset minut před koncem Milan Hejduk. Kanonýr Colorada měl k dispozici trestné střílení po faulu Schuberta na Čajánka, zamířil ale vedle.

Dnešní 34. narozeniny oslavil gólem Jaromír Jágr. Po samostatné akci v 58. minutě a střele útočníka Jezdců si puk do branky srazil obránce Goc. Účet zápasu podepsal David Výborný střelou do prázdné branky půl minuty před koncem.

Český celek úvodní duel olympiády zvládl, přestože před čtyřmi lety v Salt Lake City stejného soupeře v zahajovacím duelu smázl 8:2. Loni na světovém šampionátu Češi zvítězili 2:0. Ve čtvrtek hrají Češi od 13 hodin proti Švýcarsku a zápas budete moci sledovat v on-line reportáži Sport.cz.

Česká republika - Německo 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 22. T. Kaberle (Kubina, Vokoun), 24. T. Kaberle (Straka, Jágr), 58. Jágr, 60. Výborný - 20. Boos (Sulzer). Rozhodčí: Marouelli (Kan.) - Redding, Sericolo (oba USA).
Česká republika: Hašek (10. Vokoun) - Kubina, T. Kaberle, Židlický, Špaček, Kuba, F. Kaberle, Malík - Jágr, Lang, Straka - Hejduk, Prospal, Ručinský - Hemský, Výborný, Eliáš - Erat, Čajánek, Bulis - Olesz. Trenéři: Alois Hadamczik, Ondřej Weissmann a Mojmír Trličík.
Německo: Kölzig - S. Goc, Leask, Schubert, Ehrhoff, Schauer, Seidenberg, Sulzer, Renz - Fical, Barta, Felski - T. Martinec, M. Goc, Busch - Kathan, Ustorf, Kreutzer - Lewandowski, Boos, Furchner. Trenéři: Uwe Krupp, Klaus Merk a Ernst Höfner.