Kanada začala cestu za obhajobou výhrou nad Itálií

TURÍN

Hokejisté Kanady načali ve středu své snažení o obhajobu olympijského zlata na hrách v Turíně výhrou nad domácím outsiderem Itálií 7:2. Definitivně si tým Pata Quinna zajistil náskok ve druhé třetině, kdy po italském gólu na 1:1 skóroval pětkrát za sebou. V druhém utkání skupiny A rozstříleli Finové Švýcarsko 5:0.

Bojovným Italům se dařilo v úvodní třetině ještě držet s Kanadou krok. Hned první Parcovo vyloučení sice využil po rychlé kombinaci s Bertuzzim a Sakikem Iginla, ale Kanaďané si skóre v první dvacetiminutovce více nevylepšili. Naopak přesně s koncem Iginlova trestu se podařilo domácímu týmu po 43 sekundách druhé třetiny vyrovnat.

Z nerozhodného stavu se ale Italové neradovali dlouho. V 22. minutě pohodlně skóroval Iginla, potom bekhendovým pokusem překvapil gólmana Muzzattiho Doan. Rozdíl ještě zvýraznil v přesilovce znovu Iginla a St. Louis s Richardsem. V závěru druhé části inkasoval podruhé i Brodeur, nestačil na Parcovu střelu. V závěrečné části se měnilo skóre už jen jednou po Thorntonově přesilovkové trefě.

"Italové mají v týmu hodně hráčů pocházejících z Kanady, takže to pro ně bylo prestižní. Byli hladoví po úspěchu a podporovali je skvělí fanoušci. Takže to byl velice zajímavý zápas," řekl novinářům kanadský útočník Todd Bertuzzi.

Italové na začátku druhé části způsobili rozruch v hale Palasport Olimpico zaplněné více než osmi a půl tisíci fanoušků, když vyrovnali. Kanaďané se ale ničeho neobávali. "Byli jsme trpěliví, naše kombinace se zlepšovaly a pak jsme začali dávat góly," doplnil Bertuzzi. Gólman Jason Muzzatti, který má na helmě kresbu Jana Pavla II. a Pany Marie, pochytal 43 z 50 pokusů soupeře. "Hráli asi tak dobře, jak jen mohli," komentoval výkon Italů kanadský brankář Martin Brodeur.

Výhru Finska zařídili Olli Jokinen se Selännem

Útočníci Olli Jokinen a Teemu Selänne se velkou měrou postarali o vysoké vítězství hokejistů Finska 5:0 nad Švýcarskem při vstupu do olympijského turnaje v Turíně. Oba zaznamenali dvě branky a jednu asistenci. Gólman Antero Niitymäki si jako první na turnaji připsal čisté konto, k němuž potřeboval 24 úspěšných zákroků.

Finům pomohly k bezpečnému náskoku přesilové hry. V 15. minutě při Fischerově vyloučení otevřel skóre Olli Jokinen. V druhé části lovil švýcarský gólman puk ze své branky hned čtyřikrát. Nejdříve skóroval v početní převaze obránce Numminen, který v NHL v letošním ročníku na gól zatím marně čeká. Z 55 utkání má ale bek Buffala na kontě 30 asistencí.

Do třetice se prosadil v přesilové hře Olli Jokinen. Útočníka Floridy potom napodobil Selänne, který se zapsal mezi střelce rovněž dvakrát, tentokrát již při plném počtu hráčů na ledě. Do závěrečné třetiny nahradil Gerbera ve švýcarské brance Aebischer, který už za svá záda nepustil ani jeden z dvanácti pokusů soupeře.

Skupina A
Itálie - Kanada 2:7 (0:1, 2:5, 0:1)
Branky a nahrávky: 21. Scandella (Cirone), 39. Parco (Tuzzolino) - 6. Iginla (Bertuzzi, Sakic), 22. Heatley (St. Louis, Lecavalier), 26. Doan (Pronger), 27. Iginla (Sakic), 34. St. Louis (Heatley, Lecavalier), 35. Richards (Doan, Bertuzzi), 44. Thornton (Gagne). Rozhodčí: Andersson (Švéd.) - Halecký (SR), Šeljanin (Rus.). Vyloučení: 10:6. Využití: 1:3. Diváci: 8575.
Itálie: Muzzatti - Strazzabosco, Ramoser, Helfer, Nardella, Trevisani, Signoretti, Borgatello - Scandella, Cirone, Margoni - Busillo, Chitarroni, Tuzzolino - De Bettin, Parco, Iob - Zisser, De Toni, Topatigh - Ansoldi. Trenér: Michael Goulet.
Kanada: Brodeur - Blake, Redden, Bouwmeester, Regehr, McCabe, Foote, Pronger - Bertuzzi, Richards, Smyth - Nash, Thornton, Gagne - St. Louis, Lecavalier, Heatley - Iginla, Sakic, Draper - Doan. Trenér: Pat Quinn.
Švýcarsko - Finsko 0:5 (0:1, 0:4, 0:0)
Branky a nahrávky: 14. O. Jokinen (Peltonen), 24. Numminen (Selänne, Lehtinen), 29. O. Jokinen (Peltonen, J. Jokinen), 34. Selänne (S. Koivu), 40. Selänne (Lehtinen, O. Jokinen). Rozhodčí: Van Massenhover (Kan.) - Karlsson (Švéd.), Nelson (USA). Vyloučení: 5:4. Využití: 3:0. Diváci: 2960.
Švýcarsko: Gerber (41. Aebischer) - Forster, Seger, Vauclair, Hirschi, Blindenbacher, Bezina, Streit, Keller - Rüthemann, Ziegler, Paterlini - Conne, Jenni, Fischer - Wichser, Jeannin, Lemm - Dela Rossa, Plüss, Di Pietro. Trenér: Ralph Krueger.
Finsko: Niitymäki - Timonen, Numminen, Salo, Nummelin, Berg, Lydman, Niemi - Selänne, S. Koivu, Lehtinen - J. Jokinen, O. Jokinen, Peltonen - Laaksonen, N. Kapanen, Hentunen - Ruutu, M. Koivu, Nieminen. Trenér: Erkka Westerlund.