Rubriky:

Vancouver 2010

Neumannová: Takhle vyřízená jsem už dlouho nebyla

16. února 2006 13:32 - PRAGELATO

Vyčerpaná, jak už dlouho nebyla, doběhla do cíle olympijské desítky klasickým způsobem Kateřina Neumannová. V deštivém počasí v Pragelatu ze sebe vydala vše, nakonec to ale stačilo jen na páté místo.

Den po třiatřicátých narozeninách se Neumannová na trati nadřela. Cílem projela s vypětím všech sil a padla na mokrý sníh snad centimetr za fotobuňkou. "Vůbec si nepamatuji, kdy jsem byla naposledy takhle hotová. Už jsem zapomněla, jaké to je, dojíždět takhle do cíle," řekla Neumannová novinářům.

Závod rozjela výborně a ještě 1,8 kilometru před cílem figurovala na druhém místě za vítězkou Kristinou Šmigunovou z Estonska. V posledních dvou kopcích ale neměla síly. "Nepamatuji se, kdy jsem byla takhle vyřízená. Takhle hotová jsem jezdívala snad jako mladá holka," řekla Neumannová, která v konci ztratila na stříbrnou Norku Marit Björgenovou deset vteřin.

Více o závodě na 10 km klasicky najdete zde.

Trenér Stanislav Frühauf označil střední pasáž ze strany Neumannové za excelentní. Zlom nastal na osmém kilometru, v době, kdy běžkyně stoupala do kopce právě před zraky svého kouče. "Pak začala kroutit hlavou a hned jsem věděl, že je zle. Už dlouho jsem ji neviděl takhle hotovou," řekl Frühauf novinářům.

Únava v průběhu závodu ovládla Neumannovou kompletně. "V tu chvíli je unavené nejen tělo, ale i hlava. Člověk se může přemáhat, ale ani hlavě se už nechce," řekla běžkyně, která loni získala na desítce titul mistryně světa, ovšem v bruslařském stylu.

Déšť nevadil

Když se Neumannová ráno před závodem probudila, ulevilo se jí, že nesněží. Déšť takovým nepřítelem nebyl. "Je to lepší, než kdyby sněžilo. Déšť je hnusný, ale na mazání to není průšvih," prohlásila. Servismani na skluznice natáhli klistry. "Je to tutový odraz a není problém se smekáním lyží," řekla Neumannová. "Mazání nebyl problém, byl to regulérní závod," doplnil Frühauf.

Šmigunová jezdí podle Neumannové na olympiádě v životní formě. Dnešní závod vyšel Norkám, které vytlačily českou lyžařku ze stupňů vítězů. "Byly nadržené na medaili, dosud žádnou neměly," řekla Neumannová. Frühauf dodal, že Seveřankám podmínky a stoupání vyhovovaly. "Do kopců to umí, jsou cupitavé a krásně se dostaly nahoru," uvedl trenér.

Voda ve stopě nahrávala lehčím běžkyním. "Od začátku mi to bralo hodně sil," řekla Neumannová, která na klasiku potřebuje pevnou a skluznou podložku, aby mohla využít svých schopností. "Na vodě toho musí sebou vláčet víc. Ty kilogramy svalové hmoty tady skutečně hrají svojí roli," konstatoval Frühauf.

Dva dny má nyní Neumannová na to, aby se dala po desítce znovu fyzicky připravila. V sobotu potáhne českou štafetu. "Pětku nějak objet musí a pak bude čas se dát dohromady," řekla. Její poslední šancí na olympijské zlato bude volná třicítka s hromadným startem, která se poběží v pátek 24. února.

ČTK, Sport.cz

Časová osa: Vancouver 2010

Filtr článků - Vancouver 2010


Podsekce:

                 

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..