Špaček: Prohra nás může probudit

Čtvrteční zápas hokejového turnaje na zimních olympijských hrách v Turíně obránci Jaroslavu Špačkovi, stejně jako celému českému týmu, hodně nevyšel. Češi prohráli se Švýcarskem 2:3 a trochu si zkomplikovali cestu za postupem do čtvrtfinále. Po zápase poskytl Špaček rozhovor deníku Právo.

Jaroslav Špaček v dresu české reprezentace.

Poprvé na velkém hokejovém turnaji Česko prohrálo se Švýcarskem. Proč?Byli jsme dobře připraveni, ale zaskočilo nás, jak Švýcaři dobře bruslili. Každá střela soupeře šla na branku. Oni věděli přesně, co od nás mohou čekat. Do první třetiny jsme určitě nevlétli. Možná jsme se trochu hledali, rozehrávali. Prvních dvacet minut jsme prostě ztratili.

Podcenili jste soupeře?Nemyslím, že by šlo o podcenění. Švýcaři nám hráli dobře do těla a napadali. Navíc dali první gól. Pak jim sice rychle ubývaly síly, to bylo vidět, ale my jsme se ani jednou nedostali do vedení a to bylo špatně. A taky jsme dělali chyby v obraně. K tomu ještě neproměněné přesilovky, kterých jsme měli hodně. Dvakrát jsme hráli pět na tři, jenže žádný gól jsme z toho nedali. Možná proto, že jsme neměli čas početní výhodu pořádně trénovat.

První gól jste inkasovali po vaší špatné rozehrávce. Co se přesně stalo?Puk se mi zastavil, ono to tady na tom ledu moc nejezdí, a pak už bylo pozdě. Chtěl jsem soupeře zastavit, trefil jsem ho hokejkou, ale stihl přihrát na střed spoluhráči. Pokoušel jsem se mu vrhnout do střely, ale to bylo spíš už jenom na náhodu, jestli mě netrefí. Druhá branka byla zbytečná, bekhendem od kruhů. My jsme přitom měli smůlu. Z mnoha vyložených šancí jsme nedali žádný gól, trefili jsme dvě tyčky...

Švýcaři vypadali zejména do série vyloučení v druhé třetině pohyblivější. Projevila se na českém týmu i únava z cestování?Hodně hráčů bylo unavených, pořádně nespalo. Na to se ale nejde vymlouvat. Prostě Švýcaři byli lépe připravení. Je potřeba si v pátek pořádně zatrénovat. Věřím, že v dalších zápasech bude náš projev o hodně lepší.

Co pro další vývoj turnaje z českého pohledu znamená nezdar se Švýcarskem?Myslím, že prohra nás může probudit. Musíme se nad tím zamyslet. Udělali jsme spoustu individuálních chyb a to je samozřejmě špatné. Myslím, že druhou a třetí třetinu jsme hráli dobře, nebylo to tak zlé. Hráli jsme víc jako kolektiv. Tak by to mělo být i v dalších utkáních.