Švédští hokejisté porazili USA a bojují o vítězství ve skupině B

TURÍN

Švédští hokejisté zdolali v nedělním duelu na olympijských hrách v Turíně Spojené státy americké 2:1 a drží si naději na vítězství ve skupině B. Před úterním závěrečným utkáním se Slovenskem jsou třetí se stejným bodovým ziskem jako Rusko a o dva body za vedoucími Slováky. Tým USA sice ještě nemá definitivně jistou účast ve čtvrtfinále, ale naděje Lotyšska je jen teoretická.

Švédové nastoupili bez odpočívajícího Forsberga, který po sobotním premiérovém startu na turnaji proti Lotyšsku šetřil třísla. Obrovskou šanci měl v úvodu Američan Rolston, ale brankáři Lundqvistovi pomohla tyč. Jeho protějšek DiPietro v 8. minutě inkasoval, když ho bekhendem překonal Alfredsson. V závěru úvodní části se však podařilo vyrovnat Modanovi.

Rozhodnutí přišlo v 45. minutě, kdy se v přesilové hře dostal puk k Samuelssonovi a útočník Detroitu už mířil do odkryté branky. Američané mohou být v klidu, protože v úterý by jejich případná prohra s Ruskem a vítězství Lotyšska nad Kazachstánem musely dát dohromady čtrnáctigólový rozdíl, aby obhájci stříbra ze Salt Lake City ve vyřazovací části chyběli.

Za klíčové momenty utkání považovali Švédové dvě přečkaná oslabení ve třech proti pěti v druhé třetině. První trvala 103 a druhá 114 vteřin, ale hráči Tří korunek odolali. "Naše hra v oslabení byla skvělá a výborně chytal Lundqvist," řekl novinářům po utkání Alfredsson, který gólem a asistencí zařídil výhru. "V takových situacích musíme dát gól, ale nepovedlo se nám to. Proti týmu jako Švédsko se musí taková šance využít," doplnil americký útočník Mike Modano.

Výsledek - skupina B:
USA - Švédsko 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 18. Modano (Conroy, Chelios) - 8. Alfredsson (K. Jönsson, M. Sundin), 45. Samuelsson (Alfredsson, M. Sundin). Rozhodčí: Marouelli - Miller (oba Kan.), Gemeinhardt (Něm.). Vyloučení: 7:6. Využití: 0:1. Diváci: 4450.
USA: DiPietro - Hatcher, Hedican, Leopold, Chelios, Schneider, Rafalski, Liles - Tkachuk, Modano, Rolston - Gionta, Gomez, Guerin - Knuble, Conroy, Drury - Parrish, Weight, Cole - Blake. Trenér: Peter Laviolette.
Švédsko: Lundqvist - Bäckman, K. Jönsson, Öhlund, Lidström, R. Sundin, D. Tjärnqvist, Hävelid - Alfredsson, M. Sundin, Modin - Zetterberg, J. Jönsson, Holmström - H. Sedin, D. Sedin, Samuelsson - Hannula, Pahlsson, Axelsson. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.