Švýcaři si zajistili druhé místo ve skupině A

TURÍN

Hokejisté Švýcarska si díky úterní remíze s Itálií 3:3 pojistili na olympijském turnaji v Turíně konečné druhé místo ve skupině A. Tu vyhráli hokejisté Finska, kteří stoprocentně úspěšnou bilanci udrželi i ve svém závěrečném zápasu, v němž porazili Německo 2:0.

Přitom vstup do utkání se Švýcarům vydařil. Hned první přesilovku při Zisserově vyloučení využil ve čtvrté minutě Lemm a za tři minuty zvýraznil náskok Fischer. Italové ale toužili po úspěšném rozloučení s domácí olympiádou a v přesilové hře poprvé rozjásal fanoušky v hale Palasport Olimpico v početní převaze Busillo.

K vyrovnání pomohla týmu kanadského trenéra Michela Gouleta v úvodu druhé části přesilovka, která se přenesla z první třetiny. Po 53 vteřinách po přestávce smazal náskok Švýcarů Trevisani.

Tým Ralpha Kruegera, který po vítězstvích nad Českou republikou a Kanadou jen remizoval s Německem, neudržel ani nerozhodný stav. Díky Iobově trefě z 47. minuty slavili vedení Italové, navíc Nardella ještě trefil tyč.

Vítězství squadra azzurra ztratila v 57. minutě, kdy vyrovnal Rüthemann. V závěrečném tlaku při přesilovce znovu zachránila Švýcary tyč.

Italové litovali, že ztratili výhru. "Měli jsme trochu smůlu," postěžoval si Joe Busillo. "Byla to pro nás na olympiádě lekce, kterou jsme si prošli proti nejlepším týmům. Možná nemáme šikovné hráče z NHL, ale srdce máme stejné," prohlásil kouč Michel Goulet. Pro Italy byl dnešní duel i testem před květnovým mistrovstvím světa v Lotyšsku, kde začnou právě proti Švýcarům.

Němci nejhorší od Lake Placid

Hráči Suomi udrželi již ve čtvrtém utkání čisté konto. Ve středu budou hájit svou neporazitelnost ve čtvrtfinále proti Spojeným státům americkým, s nimiž se utkají v 17:30.

Finové zatím na turnaji inkasovali jen dvakrát a postaral se o to dvěma trefami český bek Marek Židlický. Dnes dostal v brance přednost Fredrik Norrena, který se s dvěma čistými konty vyrovnal jedničce Suomi Anteru Niittymäkimu a Rusovi Jevgeniji Nabokovovi.

Němci pykali hned v úvodu po Leaskově trestu, kdy otevřel skóre Kapanen. V druhé části nabídli Němci soupeři čtyři přesilové hry a tu poslední zužitkoval 21 sekund před koncem třetiny Saku Koivu. Norrena potřeboval k druhé nule na turnaji osmnáct úspěšných zákroků.

Německo skončilo celkově desáté za Kazachstánem a nechalo za sebou jen Itálii a Lotyšsko. Pro tým kouče Uweho Kruppa to bylo nejhorší umístění na olympiádě od turnaje v Lake Placid v roce 1980. Bez vítězství skončili Němci na OH naposledy v roce 1928 ve Svatém Mořici. Za dva měsíce se budou snažit ve Francii alespoň vybojovat návrat do elitní kategorie mistrovství světa.

Skupina A
Švýcarsko - Itálie 3:3 (2:1, 0:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 4. Lemm (Bezina, Blindenbacher), 7. Fischer (Plüss), 57. Rüthemann - 16. Busillo (Nardella), 21. Trevisani (Cirone, Busillo), 47. Iob (De Bettin). Rozhodčí: LaRue - Sericolo (oba USA), Mášik (SR). Vyloučení: 7:5. Využití: 1:2. Diváci: 8529.
Švýcarsko: Aebischer - Keller, Streit, Seger, Forster, Hirschi, Bezina, Vauclair, Blindenbacher - Paterlini, Plüss, Wichser - Lemm, Jeannin, Dela Rossa - Ziegler, Rüthemann, Fischer - Conne, Jenni, DiPietro. Trenér: Ralph Krueger.
Itálie: Muzzatti - Strazzabosco, Ramoser, Helfer, Borgatello, Trevisani, Nardella, Lorensi - Margoni, Chitarroni, Busillo - De Bettin, Parco, Iob - Fontanive, Ansoldi, Cirone - Zisser, De Toni, Topatigh. Trenér: Michel Goulet.
Finsko - Německo 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 3. N. Kapanen (Hagman, S. Koivu), 40. S. Koivu (Lehtinen, Selänne). Rozhodčí: Kurmann (Švýc.) - Halecký (SR), Redding (USA). Vyloučení: 3:9. Využití: 2:0. Diváci: 2430.
Finsko: Norrena - Niemi, Timonen, S. Salo, Nummelin, Lydman, Berg, Numminen - Selänne, S. Koivu, Lehtinen - J. Jokinen, O. Jokinen, Peltonen - Hentunen, N. Kapanen, Hagman - Laaksonen, M. Koivu, J. Ruutu - Nieminen. Trenér: Erkka Westerlund.
Německo: Müller - Renz, Sulzer, S. Goc, Leask, Ehrhoff, Schubert, Seidenberg, Schauer - Lewandowski, Boos, T. Martinec - Busch, M. Goc, Fical - Kathan, Ustorf, Kreutzer - Felski, Barta, Kopitz. Trenér: Uwe Krupp.