GLOSA: O hokejových paralelách, z nichž by ta tuzemská měla posloužit fotbalové Slavii jako inspirace

30. dubna 2019 19:32

Bude to o hlavě. O psychickém rozpoložení také. Český fotbal totiž vstupuje do údobí dosud nepoznaného, neboť s nastávající nadstavbou nemají zkušenosti ani trenéři, ani hráči. Proto nejistota, co přinese. Proto i obavy, aby pár nastávajících zápasů nepohřbilo předchozí celoroční snažení. Proto třeba i paralela s hokejisty Tampy, kterou nabídl po skončení základní části fotbalové ligy kouč slávistického lídra Jindřich Trpišovský.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Čtyři zápasy totiž stačily, aby suverén základní části NHL své putování za vysněným Stanley Cupem pohřbil hned v prvním kole play off. A dokonce po čtyřech zápasech. Zkolaboval, roli favorita v konfrontaci s podceňovaným Columbusem nezvládl. Duely, v nichž jde o všechno totiž cloumají psychikou a myšlením hráčů úplně jinak než zápasy v dlouhodobé soutěži. Jedno, zda jde o cestu za primátem nebo o baráž.

Ostatně, pro paralely není třeba chodit až do zámoří. Když před pár dny gradovala na tuzemských hokejových stadionech baráž o extraligu, dvě největší hvězdy kladenských Rytířů Jágr s Plekancem shodně přiznávaly: „Psychika dostávala zabrat. I když jsme vyhrávali, pořád jsme neměli žádnou jistotu. Bylo to strašně náročné." A to prosím pronášeli playeři, kteří během dlouhé kariéry něco odehráli, a ještě víc toho zažili, takže nějaká baráž o českou extraligu by je neměla vyvést z míry...

Zklamaný kapitán Tampy Bay Lightning Steven Stamkos (91) před slavícími hráči Columbusu.

Chris O'Meara, ČTK/AP

I přesto na ně dolehla.

Iluzorní se proto domnívat, že nastávající nadstavba ve fotbalové lize nedolehne na hráče, kteří na rozdíl Jágra, Plekance či třeba Trpišovským vzpomínaného Kučerova, Stamkose, Vasilevského z Tampy nemají s novým formátem soutěže žádné zkušenosti.

Hlava bude pracovat.

Nervy a psychika ještě víc.

„Momentální rozpoložení po základní části ovšem také," přidával mladoboleslavský trenér Jozef Weber ještě jeden postřeh, který vstoupí do hry. Mužstva, jež v základní části nenaplnila své ambice, se totiž budou nucena vyrovnat s právě prožitým zklamáním, zatímco týmy, které svůj stín i cíl překročily, budou vstupovat do nadstavby bez jakéhokoli traumatu. A není pochyb, že i tento faktor může hrát roli.

I Jaromíru Jágrovi dala baráž psychicky pořádně zabrat.

Vít Šimánek, ČTK

Ve finálové skupině, v níž půjde o titul, stejně jako mezi čtveřicí ještě stále živící jistou naději na účast v pohárové Evropě. Mezi sextetem týmů, který bude hrát o přežití, pochopitelně také.

Přes zmiňované faktory i ošidnou psychiku hráčů a jejich rozpoložení ale těžko očekávat, že by na domácí fotbalové scéně došlo na paralelu s hokejovou Tampou. Natož aby snad Trpišovského a jeho Slavii tato paralela strašila, byť se v nadstavbě bude hrát ještě o patnáct bodů.

To spíše příklad hokejového Kladna by měl suverénovi základní části fotbalové ligy sloužit jako inspirace. I pro Jágra a Plekance představovala baráž o českou extraligu náročnou, místy dokonce až extrémní zátěž na psychiku a nervy, přesto se s ní vyrovnali, naplnili předpoklady bookmakerů a své Rytíře k vytyčenému cíli dovedli. Prokázali formát a velikost. A přitom i pro ně byla baráž něčím novým a dosud nepoznaným, přitom i oni vyhrávali a pořád neměli jistotu, jako ji samozřejmě zatím nemá ani Slavia.

Proto jen na slávistických hráčích a trenérech bude záležet, zda v sobě podobnou sílu, velikost a samozřejmě odolnost najdou, i když přitom budou muset počítat s tím, že taková Plzeň a soupeři srovnaní v zástupu za ní si budou chtít v nadstavbě zahrát na Columbus.

Zdeněk Pavlis pracuje přes čtyřicet let jako sportovní novinář a publicista. Působil v redakcích Zemědělských a poté Zemských novin, Lidových novin, Svobodného slova a nyní publikuje na nejnavštěvovanějším českém sportovním internetovém portálu www.sport.cz, a to od roku 2008. Celé desetiletí spolupracoval se slovenským fotbalovým týdeníkem Tip. Od roku 2001 je předsedou Klubu sportovních novinářů ČR. Napsal více než dvacet knih. Například: 50x Fotbalista roku, Čaroděj, Djoker Novak Djokovič, Josef Bican – Pepi, Klub ligových kanonýrů, Králové fotbalu, Petr Čech: Mr. Perfect, Zlatý míč, Gianluigi Buffon: superman Gigi, Železná Sparta. Je držitelem Ceny Egona Erwina Kische udělované českým a slovenským spisovatelům za literaturu faktu.

Časová osa: Sport+

MS v hokeji 2021

84. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.