Živě

Sežeňte kulichy, jdeme se překabátit! aneb Jak Jandač s Hořavou poprvé cepovali Spartu

6. února 2020 13:24 - Praha

S hokejkou v ruce se na ledě holešovické arény postavil k mantinelu a pozoroval, jak Miloslav Hořava s píšťalkou v ústech a hlasitými pokyny cepuje sparťanské hokejisty. Josef Jandač polovinu prvního tréninku po svém návratu do klubu s eskem ve znaku zůstával spíš v ústraní a rozkoukával se, posledních dvacet minut při svižném nácviku hry v obranném pásmu už ale byl na prázdném stadionu k nepřeslechnutí.

Jan Škvor, Sport.cz

„Pepík k nám přišel teprve dneska, tak je logické, že jsem trénink vedl spíš já. Jinak se ale budeme normálně střídat, jsme rovnocenní kolegové," řekl Sport.cz Hořava, který Jandače s nabídkou připojit se do trenérského štábu oslovil. Navzdory tomu, že v dřívějšku spolu nikdy nespolupracovali.

„Je pravda, že jsme se neznali, ale Pepíka považuju za velkého odborníka a na hokej máme velmi podobný pohled," vysvětluje Hořava, proč pro něj byl bývalý trenér české reprezentace při hledání parťáka na střídačku první volbou.

Miloslav Hořava (vlevo) s Josefem Jandačem udílejí pokyny hráčům Sparty na tréninku.

Vladimír Koča, HC Sparta Praha

Jandač ve čtvrtek ráno přišel do kabiny, kde se seznámil se svými novými svěřenci. „Bylo to jednoduché a rychlé představení. Řeklo se jen pár vět a už se šlo makat," prozrazoval berounský rodák.

Jandač: Nejjednodušší by bylo Spartu odmítnout. Ke své rodině jsem se zachoval nefér

Krátce po desáté hodině vkročil na led jako úplně poslední. Nejprve s kšiltovkou nasazenou na hlavě, kterou ale po několika minutách vyměnil za teplejšího kulicha.

„To proto, že Miloš rád chodí v kulichu. Jenže ty na začátku tréninku ještě nebyly k dispozici. Když pak přišly, tak jsme se překabátili," smál se dobře naladěný Jandač, jenž se v současném kádru Sparty potkává i se sedmičkou hráčů, které v klubu už v minulosti vedl.

Miloslav Hořava (vpravo) s Josefem Jandačem po první společném tréninku.

Vladimír Koča, HC Sparta Praha

Jedním z nich je i šestatřicetiletý útočník Lukáš Pech. „Když teď Pepa zase přišel do kabiny, hned se mi vybavily vzpomínky, které jsem pod ním zažil. Přeci jen mě ze všech trenérů vedl tři roky, pod žádným jiným jsem takhle dlouho nehrál," vybavuje si šikovný útočník.

A hned si vzpomněl i na svou první sezonu v dresu Sparty. Pražané tehdy měli našlapaný tým, jenže Jandačův tým v semifinále vypadl po sedmizápasové bitvě s brněnskou Kometou. „Hned se mi to vybavilo. Hráli jsme fantastický hokej, ten tým měl na titul. Jenže bohužel...," zamrzí ještě teď Pecha.

Další kouč pro Spartu? Hořava s Jandačem jdou do toho

I jeho Jandač na jedné polovině hřiště v posledních dvaceti minutách tréninku cepoval. Stop! zastavoval „hokejový Mourinho", stejně jako u druhé branky Hořava, bránící pětku, aby si zapamatovala ideální postavení při bránění akcí soupeře.

Po necelých pětačtyřiceti minutách intenzivního tréninku se ještě Jandač s Hořavou zastavili u tabule, na níž si kreslili své představy. Hořava pak tabuli z plexiskla sundal a společně zamířili do kabiny. Další pokračování přijde zase v pátek.

Jan Škvor, Sport.cz

Časová osa: Sport+

Filtr článků - Sport+


MS v hokeji 2021

84. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.