Nevzdat se do posledního míčku. Mladinká Ukrajinka začíná sbírat tituly a letí žebříčkem

4. února 2019 11:09 - Hua Hin/Praha

Dajana Jastremská. Jméno, které bychom si měli zapamatovat. Osmnáctiletá tenistka o uplynulém víkendu ovládla turnaj v thajském Hua Hinu, když ve finále proti Ajle Tomljanovicové obrátila nepříznivý stav ve třetím setu z 2:5 na 7:6 a získala svůj už druhý titul na okruhu WTA. "Zápas byl opravdu psychicky náročný," přiznala šťastná vítězka.

Video již není dostupné

sntv

Jako na houpačce si během finále na turnaji v thajském Hua Hinu musela připadat Dajana Jastremská. Osmnáctiletá Ukrajinka vyhrála první set nad Australankou Ajlou Tomljanovicovou hladce 6:2. Avšak druhý 2:6 prohrála, a i v rozhodujícím třetím měla její soupeřka navrch, když už vedla 5:2.

Talentovaná tenistka si v tu chvíli vzala pauzu na ošetření a po ní se jí podařilo do zápasu opět dostat. Utkání vyrovnala a v tie breaku vyhrála druhý turnaj v kariéře. „Zápas byl psychicky opravdu velmi náročný,“ přiznala Jastremská po utkání na webu WTA. „V prvním setu jsem hrála na maximum. Ve druhém jsem se snažila také, ale nešlo to, vůbec jsem nechápala, co se děje.“

„Je těžké to popsat. Cítila jsem se prázdná,“ vysvětlovala dál. „Když jsem pak ve třetím setu prohrávala 2:5, řekla jsem si, že dokud se neodehraje poslední míček, není důvod se vzdávat. Také jsem si vzpomněla na událost, která se stala před tímto turnajem. Na Australian Open při výbuchu šampaňského došlo k poranění oka mé matky.

„Musela na operaci, naštěstí vše dobře dopadlo, a i to mě v tu chvíli nakoplo a namotivovalo, abych se ještě pokusila zvítězit. Jsem šťastná, že jsem takovéhle finále dokázala vyhrát,“ vyprávěla teenagerka, která se v žebříčku vyšvihla už na třicáté čtvrté místo. „Samozřejmě že mám radost, že jsem v Top 40. Nejdůležitější ale je se dál zlepšovat. Když budu hrát dobře, získám další body a budu stoupat žebříčkem,“ uzavřela Jastremská, která ještě před čtyřmi měsící byla mimo elitní stovku.

Její senzační obrat je hodně probírán. Zatímco někteří ji obdivují, jiní zase obviňují, že vyhrála jen díky zakázanému taktizování. Rozhodčí za stavu 2:5 povolila Jastremské ošetření. Když se jí však Tomljanovicová ptala z jakého důvodu, sudí přiznala, že jí Jastremská neřekla, co jí je. To Tomljanovicovou rozhodilo a začala svůj servis prohrávat. Když si pak koleno nechala Jastremská promasírovat znovu, bylo na Tomljanovicové vidět, že už je hodně nesoustředěná. Jestli šlo ale opravdu o zakázané taktizování, to ví jen Jastremská.

vk, Sport.cz, Právo

Časová osa: Tenis

MS v hokeji 2021

85. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.