Rubriky:

Tenis

Forejtek? Lehečka? Nová hvězdička řádí, ze hry poslala dalšího favorita a je mezi českou elitou

3. října 2019 21:57 - Praha

Vítěz juniorky na US Open a světová jednička ve své kategorii Jonáš Forejtek či naděje s dělovým servisem a rychlou hrou Jiří Lehečka. Nebo snad jeden z největších talentů za poslední roky Dalibor Svrčina? Až za těmito jmény se trošku ve stínu zájmu schovává další velká naděje českého tenisu Tomáš Macháč. Brzo však může být všechno jinak. Osmnáctiletý mladík to potvrzuje na probíhajícím turnaji v Nur-Sultan v Kazachstánu, kde už je ve čtvrtfinále.

 

Profimedia.cz

Český mužský tenis tápe. Naději na to, že fanoušci budou mít opět možnost vidět národní barvy na grandslamových turnajích, dávali v posledních měsících především dvě jména – Jonáš Forejtek a Jiří Lehečka.

Prvně jmenovaný ovládl juniorské US Open, navíc před několika týdny dotáhl český daviscupový tým parádními výkony k vítězství nad Bosnou, když se postaral o dva body. Spolu s Jiřím Lehečkou vyhrál wimbledonskou juniorku, to samé dokázal v lednu s Daliborem Svrčinou na Australian Open.

Forejtek bude patřit do světové špičky, o tom jsem přesvědčený, tvrdí daviscupový kapitán

Jiří Lehečka pro změnu zaujal únorovou statečnou daviscupovou bitvou s velezkušeným Nizozemcem Robinem Haasem a je považován za obrovský příslib pro skomírající mužský tenis.

Macháč letí žebříčkem

Ve stínu svých krajanů se zatím skrývá další stále jasněji zářící hvězdička – Tomáš Macháč. Za pár dní devatenáctiletý mladík se ve skvělém světle ukázal na srpnovém challengeru v Liberci, kde došel až do semifinále. Cestou mezi nejlepší čtyři přitom porážel soupeře i o více než tři sta míst lépe postavených.

A parádní jízdu předvádí i na probíhajícím turnaji v Nur-Sultanu v Kazachstánu. Jen pro představu. V prvním kole vyřadil z pozice 365. hráče světa o téměř sto míst lépe postaveného Rusa Karatseva, ve druhém jeho krajana Karlovského (255. na žebříčku) a v osmifinále dokonce bývalého hráče elitní padesátky a současného 122. tenistu světa Tunisana Maleka Jaziriho dvakrát 7:6.

Talent Forejtek se chce soustředit na dospělý tenis: Abych stihl Federera, budu muset přidat

"Tomáš je tenista, který se výborně pohybuje. Má fantastický bekhend obouruč, z těchto kluků (Forejtek, Lehečka, Svrčina) asi nejlepší. Taky dost zamakal na podání se svým novým trenérem Danem Vackem. Z forhendové strany ale dělá ještě chyby. Už mu bude 19, psychicky je odolný," hodnotil nedávno berounského rodáka nehrající kapitán českého daviscupového týmu Jaroslav Navrátil.

Tomáš Macháč se v boji o semifinále utká s dalším ruským tenistou a 201. hráčem žebříčku Alexejem Vatutinem, už teď má ale jistotu postupu zhruba k 330. místu, sezonu přitom začínal jako tenista z poloviny šesté stovky. Mezi českými tenisty se dostane nejhůře na šesté místo, až daleko za ním jsou Jonáš Forejtek (564.) a Jiří Lehečka (575.)

Pořadí nejlepších českých tenistů 
POŘADÍ JMÉNO
104. Tomáš Berdych
125. Jiří Veselý
147. Lukáš Rosol
270. Zdeněk Kolář
350. Václav Šafránek
353. Vít Kopřiva
365. Tomáš Macháč*
*Macháč se v novém vydání žebříčku posune nejhůře k cca 330. místu
pan, Sport.cz

Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis