Djokovič triumf na Australian Open neobhájí, Roddick se utká s Federerem

MELBOURNE

Srbský tenista Novak Djokovič vzdal ve čtvrtfinálovém utkání Australian Open Američanovi Andy Roddickovi a neobhájí tak svůj loňský triumf. Nasazenou turnajovou trojku během zápasu trápilo vysílení, utkání skrečoval za stavu 1:2 na sety. Roddick se v semifinále střetne s Rogerem Federerem, který si snadno poradil s Juanem Martinem Del Potrem. První ženské semifinále obstarají Věra Zvonarevová a Dinara Safinová, které uspěly v úterních čtvrtfinálových zápasech.

Úvodní set mezi Djokovičem a Roddickem se odehrával podle předpokládaného scénáře. Oba tenisté si drželi své servisy, až sada doputovala do tie-breaku, v němž dominoval Srb. První zdravotní potíže se Djokovičovi projevily ve druhém setu, v němž působil unaveným dojmem a set ztratil v poměru 4:6.

Roddick nabyl po vyrovnání setů na sebedůvěře a svého favorizovaného soupeře trápil při jeho servisech. Obhájce titulu nakonec získal pouze dva gamy a když mu Roddick na začátku čtvrté sady podání opět prorazil, zápas raději skrečoval.

Američan se ve svém čtvrtém semifinále na Australian Open střetne s Rogerem Federerem, který naplnil předzápasové předpoklady a porazil Argentince Juana Martina Del Potra. Osmý nasazený držel se Švýcarem krok jen v prvním setu, přesto mu dokázal druhý nasazený prorazit servis a set získal v poměru 6:3.

Rozjetý Federer rozdával přesně posazené údery i nadále a Del Potro nevěděl, co na skvěle hrajícího rodáka z Basileje hrát. Federer nakonec svému soupeři v dalším průběhu zápasu nedovolil ani jeden game a další dvě sady získal 6:0 a 6:0. Celé utkání trvalo pouhých 80 minut.

Safinová udolala Dokičovou

V ženské dvouhře se o překvapení v minulém kole postarala Marion Bartoliová, když vyřadila světovou jedničku Jelenu Jankovičovou. Tenistka, která z turnaje vyřadila i českou tenistku Lucii Šafářovou, však nestačila ve čtvrtfinále na Věru Zvonarevovou z Ruska, které podlehla jednoznačně 3:6 a 0:6.

Pro čtyřiadvacetiletou Zvonarevovou je postup do semifinále grandslamového turnaje nejlepším výsledkem na turnajích "velké čtyřky"."Jsem z toho nadšená. Myslím, že to byl pro mě skvělý den," řekla Zvonarevová.

Zvonarevová se v semifinále střetne se svou krajankou Dinarou Safinovou, která porazila domácí Australanku Jelenu Dokičovou po třísetové bitvě 6:4, 4:6 a 6:4. Postup do semifinále je pro třetí hráčku světa největším úspěchem na úvodním grandslamovém turnaji sezóny.

Australian Open:
Muži:
Dvouhra - čtvrtfinále:
Roddick (7-USA) - Djokovič (3-Srb.) 6:7 (3:7), 6:4, 6:2, 2:1 skreč., Federer (2-Švýc.) - Del Potro (8-Arg.) 6:3, 6:0, 6:0.
Čtyřhra - čtvrtfinále:
Kubot, Marach (Pol./Rak.) - Fyrstenberg, Matkowski (6-Pol.) 6:2, 6:2, Bhúpathí, Knowles (3-Ind./Bah.) - Lopez, Verdasco (Šp.) 6:1, 2:6, 6:4.
Ženy:
Zvonarevová (7-Rus.) - Bartoliová (16-Fr.) 6:3, 6:0, Safinová (3-Rus.) - Dokičová (Austr.) 6:4, 4:6, 6:4.
Hantuchová, Sugijamaová (9-SR/Jap.) - Blacková, Huberová (1-Zimb./USA) 6:7 (0:7), 6:3, 7:6 (12:10), S. Williamsová, V. Williamsová (10-USA) - Hsieh Su-Wei, Pcheng Šuaj (16-Tchaj-wan/Čína) 6:2, 4:6, 6:3, Dechyová, Santangelová (Fr./It.) - Llagosteraová-Vivesová, Martinezová-Sanchezová (11-Šp.) 3:6, 7:6 (9:7), 7:6 (8:6), Dellacquaová, Schiavoneová (12-Austr./It.) - Grönefeldová, Schnyderová (Něm./Švýc.) 0:6, 7:5, 6:1.
Smíšená čtyřhra - 2. kolo:
Benešová, Dlouhý (ČR) - Santangelová, Aspelin (It./Švéd.) 3:6, 6:2, 12:10.
Juniorky:
Dvouhra - 2. kolo:
Bučinová (13-Rus.) - Tůmová (ČR) 6:2, 6:4.
Čtyřhra - 2. kolo:
Kirillovová, Pervaková (4-Rus.) - Berlineckeová, Tůmová (Něm./ČR) 3:6, 6:3, 10:3.