Brambory zachránily Davis Cup. Šmíd finálovou práci načal, s Lendlem ji dokončili

7. prosince 2020 10:28 - Praha

„Honzo, průšvih. Tomáš zvrací, je mu strašně špatně,“ telefonovala v noci před pátečním startem finále s Itálií zoufalá Helena Šmídová Janu Kodešovi. Naděje na zisk Davis Cupu mohly v roce 1980 uhasnout ještě dřív, než se vůbec začalo. Československo přesto v pražské Sportovní hale slavilo svůj premiérový triumf v soutěží tenisových družstev. Od slavné chvíle uplynulo už 40 let.

 

Profimedia.cz

„Snědl jsem filé a v něm byl špatnej kousek masa. Tehdy to nefungovalo na takové bázi jako dnes. Spal jsem doma, stravovali jsme se sami. Nikdo nám nedělal jídelníček," popisoval noční martyrium Šmíd.

Na straně hostitelů zavládla panika. „Už jsem se bál, že budu muset na starý kolena hrát," lekl se Kodeš. Jenže hráče, který byl nalosován do první dvouhry, nešlo vyměnit. „Naštěstí přišel doktor Rybín a řekl, že si mám dát vařený brambory. A na ně jsem ten zápas s (Adrianem) Panattou odehrál," líčil Šmíd. „Ani na záchod jsem nemohl při utkání chodit, tak jsme měli připravené prostěradlo, kdyby něco, že by ho kolem mě natáhli..."

Největší bude ten, kdo vyhraje nejvíc grandslamů, tvrdí Lendl

Český tenista přitom v úvodním duelu prohrával už 0:2 na sety a 2:3 ve třetím dějství. Soupeřova jednička šla servírovat a dva tisíce italských tifosi v hledišti bouřilo. Zesláblý Šmíd ale zázračně ožil a srovnal stav setu a následně i zápasu.

Italové chtěli odejít z haly

„Pamatuju, že tam byly nějaké sporné momenty. Italové řádili, chtěli odejít z haly. Velká show to tehdy byla," rozesmál se český hrdina, jak na hostující příznivce nefungovalo zoufalé volání ‚Silenzio prego' sudího Antonína Bubeníka.

Šmíd po kariéře začal pracovat pro italský tenis a Panatta tenhle fakt těžce nesl i po letech od pražské porážky. „V roce 1979 jsme s Italy prohráli 1:4 v Římě. Měli hodně silný tým, tak si nejspíš mysleli, že to dopadne u nás stejně..."

Lendl ho drtil, s Beckerem měl pozitivní bilanci. Český daviscupový šampion vzpomíná

Jenže druhý domácí bod zařídil v pátek po nervózním rozjezdu proti Barazzuttimu Ivan Lendl, se Šmídem otočili i sobotní čtyřhru a v hale mezi třinácti tisícovkami fanoušků a zavládlo triumfální nadšení.

„A pak nás začaly nahánět holky," vyprávěl Šmíd, když před osmi lety ve společnosti Lendla, Kodeše a Pavla Složila na velké momenty své kariéry vzpomínal v útrobách O2 areny při finále se Španělskem.

Finále Davis Cupu 1980 (Praha 5.-7.12.)
ČSSR-Itálie 4:1
Šmíd-Panatta 3:6, 3:6, 6:3, 6:4, 6:4
Lendl-Barazzutti 4:6, 6:1, 6:1, 6:2
Lendl, Šmíd-Bertolucci, Panatta 3:6, 6:3, 3:6, 6:3, 6:4
Šmíd-Barazzutti 6:3, 3:6, 2:6
Lendl-Ocleppo 6:3, 6:3
Cesta k finále
1. kolo:
ČSSR-Francie 5:0
Čtvrtfinále:
Rumunsko-ČSSR 1:4
Semifinále:
Argentina-ČSSR 2:3.

Až Tomáš Berdych s Radkem Štěpánkem po 32 letech navázali na české daviscupové průkopníky. Společná fotka vítězů finále z roku 1980 a 2012 už jen symbolicky spojila úspěšné úsilí slavných tenisových generací.

„Kdybychom se s Tomášem za nějaká ta léta mohli fotit s dalšími českými vítězi Davis Cupu, byl bych strašně šťastný," netajil se Štěpánek.

Marek Burkert, Sport.cz, Právo

Časová osa: Tenis

Australian Open 2021

Úvodní grandslam sezóny Australian Open se hraje od 8. února do 21. února tradičně na dvorcích Melbourne Parku. Již 109. ročníku se účastní jedenáct českých hráčů, včetně nasazené Petry Kvitové nebo Karolíny Plíškové. Tituly ve dvouhrách obhajují Srb Novak Djokovič a Američanka Sofia Keninová.

Patička stránky: