Vaidišová vstoupila vítězně do turnaje v Sydney

SYDNEY

Tenistka Nicole Vaidišová zahájila sezonu na okruhu WTA vítězstvím. Šestnáctiletá Češka v pondělí porazila v úvodním kole turnaje v australském Sydney domácí Samanthu Stosurovou, které tak znemožnila obhajobu loňské účasti ve finále.

Šestnáctá hráčka světa, jež plní v Sydney roli osmé nasazené, prolomila v sedmé hře prvního setu soupeřčino podání a vyhrála 6:4. Stejným rozdílem druhou sadu Vaidišová ztratila, ale v rozhodujícím setu již dominovala a postoupila do druhého kola. V něm se utká s Ukrajinkou Julianou Fedakovou.

Nejlepší česká tenistka odehrála letos před Sydney již tři zápasy na exhibičním turnaji v Hongkongu. Prohrála tam se světovou jedničkou Lindsay Davenportovou a zvítězila nad Saniou Mirzaovou a Číňankou Čeng Ťie.

Atraktivní duel bývalých světových jedniček zvládla lépe Justine Heninová-Hardenneová. Belgická tenistka porazila dvakrát 6:3 Švýcarku Martinu Hingisovou, jež se vrací na kurty po více než tříleté pauze.

Nejtěžší soupeřka Hingisové

Heninová-Hardenneová, která kvůli zranění ukončila minulou sezonu předčasně v říjnu, byla zatím nejtěžší soupeřkou Hingisové při jejím ostře sledovaném comebacku. Pětadvacetiletá košická rodačka vyhrála minulý týden tři zápasy na turnaji v Gold Coastu, než ji v semifinále vyřadila Italka Flavia Pennettaová.

"Tohle ale byla úplně jiná kategorie," uznala na tiskové konferenci Hingisová, jež dosud oba zápasy v kariéře nad Heninovou vyhrála. To však bylo v roce 2000, v dobách její největší slávy. "Přijela jsem do Sydney, abych zjistila, jak na tom jsem. Teď už to vím," dodala vítězka pěti grandslamových turnajů, které organizátoři udělili volnou kartu pro Australian Open.

Hingisová prohrála v utkání čtyřikrát své podání, její o dva roky mladší soupeřka profitovala právě především ze slabšího servisu někdejší hvězdy. "To byla moje výhoda, protože jsem mohla tvrdě returnovat," uvedla Heninová.

Hewitt si poradil se Spadeou

Nejvýše nasazený Lleyton Hewitt porazil ve třech setech Vince Spadeu, po zápase však přiznal, že nebyl daleko od toho, aby utkání vzdal. Už v prvním setu ho totiž přepadla náhlá slabost, kvůli níž musel deset minut odpočívat. "Moje energie byla úplně na nule. Snad to ale bylo nejhorší dnes a už se to bude jen zlepšovat," řekl týden před startem prvního grandslamového turnaje sezony australský tenista.

Tenistky hrají na turnaji Mediabank International v Sydney o 600 tisíc dolarů, podnik ATP má dotací 419 tisíc.

Muži:
Dvouhra - 1. kolo:
Hewitt (1-Austr.) - Spadea (USA) 2:6, 7:5, 6:3, Guccione (Austr.) - Ferrero (5-Šp.) 4:6, 6:3, 7:5, Blake (8-USA) - Sanguinetti (It.) 7:6 (7:4), 6:4, Calleri (Arg.) - Mathieu (Fr.) 6:4, 6:3, Karlovič (Chorv.) - Hanescu (Rum.) 7:6 (9:7), 3:6, 6:3, Melzer (Rak.) - Chela (Arg.) 6:2, 7:6 (7:1), Clement (Fr.) - Dent (USA) 6:1, 2:6, 6:2.
Čtyřhra - 1. kolo:
Čermák, Friedl (ČR) - Kimmich, Luczak (Austr.) 6:4, 6:4.
Ženy:
Vaidišová (8-ČR) - Stosurová (Austr.) 6:4, 4:6, 6:1, Heninová-Hardenneová (5-Belg.) - Hingisová (Švýc.) 6:3, 6:3, Schiavoneová (7-It.) - Sugijamaová (Jap.) 6:1, 6:2, Li Na (Čína) - Pennettaová (It.) 6:4, 6:1, Jen C' - Čakvetadzeová (Rus.) 6:3, 6:3, Hantuchová (SR) - Mirzaová (Indie) 6:4, 2:6, 6:2, Duševinová (Rus.) - Zvonarevová (Rus.) 6:4, 3:6, 6:1, Safinová (Rus.) - Grönefeldová (Něm.) 6:2, 6:1, Fedaková (Ukr.) - Lichovcevová (Rus.) 6:4, 3:6, 6:3.
Morariuová, Stubbsová (3-USA/Austr.) - Birnerová, G. Navrátilová (ČR) 6:4, 6:3.