Rubriky:

Tenis

Veselý? Jednou může na Berdycha navázat

6. července 2016 14:27 - Londýn

Pod vedením trenéra Jaroslava Machovského se stal Jiří Veselý juniorskou světovou jedničkou a nyní jejich obnovená spolupráce začíná fungovat i mezi muži. Talent českého tenisu Veselý postupem do osmifinále na trávě ve Wimbledonu naznačil, že by jednou mohl ve světové špičce vystřídat Tomáše Berdycha, kterému v úterý v All England Clubu podlehl.

 

Kirsty Wigglesworth, ČTK/AP

"Potenciál má, když na sobě bude dál pracovat, pak se třeba můžeme dočkat, že dokáže navázat na úspěchy, které jsme v juniorském tenise měli. Ale je tam ještě kopec práce, ale aspoň ta naděje tam je," řekl Machovský.

Dvaadvacetiletý Veselý byl juniorskou jedničkou v roce 2011, kdy se stal juniorským šampiónem Australian Open. O dva roky později byl nejmladším hráčem ve stovce žebříčku ATP. Loni získal v Aucklandu první titul a po finále v Bukurešti dosáhl svého žebříčkového maxima díky 35. místu, často ale prohrával v prvních kolech.

Do letošní sezóny zkoušel vstoupit s Tomášem Krupou, ale nedařilo se mu. Po Australian Open se rozešli a Veselý se vrátil k Machovskému. "Měl jsem radost, musel jsem svým způsobem něco dělat dobře, když se vůbec ozval, protože takový hráč si může vybírat mezi spoustou renomovaných trenérů," řekl Machovský. "Samozřejmě je to ale taky obrovská zodpovědnost, všechny chyby jsou vidět."

Získal i skalp Djokoviče

Ještě chvilku se Veselý trápil, ale v Monte Carlu porazil světovou jedničku Novaka Djokoviče a ve Wimbledonu si poprvé zahrál grandslamové osmifinále. "Bob (Machovský) dokáže vyslechnout moje pocity a některé věci odlehčit. Potřebuju klid a pohodu, to se o mně ví, protože já se sám dokážu 'znervačit' dost. Známe se a nemusel jsem si na něj zvykat a zapadlo to do starých kolejí," řekl Veselý.

V Londýně ukázal zlepšený servis, který by měl při skoro dvoumetrové výšce patřit k jeho základním zbraním. "Zpřesnil jsem ho, ale třeba forhend se dost zlepšil, obzvlášť první úder po servisu," řekl Veselý. "Musí servisem přitlačit, ale je šikovný na rozdíl od jiných vysokých hráčů i v mezihře a na tom může stavět," uvedl kouč.

Machovský chce klást důraz na zlepšení kondice Veselého. Pětisetový duel s Berdychem prohrál i proto, že už mu trošku chyběly síly. "Celá špička je ohromně fit. A když zlepší pohyb, bude trošku silnější a rychlejší, získá komfort na kurtu. Nebude u míčů pozdě, nebude se tolik stresovat a hra bude vyrovnanější," řekl.

Jedničkou pro Davis Cup?

V neděli Veselý oslaví třiadvacáté narozeniny a stále má ve své hře kam se posouvat. "Budoucnost je otevřená," uvedl Machovský. "Začínám to i sám vnímat. Dřív mi to museli říkat ostatní, protože o sobě dost často pochybuju, ale takové zápasy jako s Novakem (Djokovičem) a Berďou (Berdychem) mi otvírají mi oči, že s nimi můžu hrát i vyhrávat. Wimbledon mi dodá chuť pracovat tvrdě dál, abych své rezervy, kterých mám hodně, dokázal pomaličku zacelovat a zlepšovat se," řekl Veselý.

Svůj um může českým fanouškům ukázat už příští týden v Třinci, kde nejspíše bude jedničkou českého týmu ve čtvrtfinále Davisova poháru proti Francii. "Doufám, že pohodu a nabrané zkušenosti ukážu i v dalších týdnech," prohlásil.

ČTK

Časová osa: Tenis

Turnaj mistrů 2020

Tenisový Turnaj mistrů se koná od neděle 15. listopadu do neděle 22. listopadu v Londýně, který bude tuto tenisovou akci hostit naposledy. Letos se koná 51. ročník turnaje a prize money jsou ve výši 5.7 milionů dolarů. Vítězství obhajuje řecký tenista Stefanos Tsitsipas.