Berdych finále v Bastadu nezopakuje, vypadl v prvním kole

11. července 2006 20:09 - PRAHA

Tenista Tomáš Berdych loňskou finálovou účast ve dvouhře na antukovém turnaji v Bastadu neobhájí. Osmifinalista Wimbledonu a ve Švédsku třetí nasazený totiž v úterý prohrál v prvním kole se Španělem Nicolasem Almagrem 2:6 a 6:7.

Stejný osud jako Berdycha potkal i Iva Mináře. Český tenista prohrál ve třech setech s Rusem Jurijem Ščukinem, který do hlavní soutěže postoupil z kvalifikace.

Postup do druhého kola naopak vybojoval Lukáš Dlouhý, který porazil domácího Andrease Vinciguerru 6:3, 6:2 a připsal si první letošní vítězství na okruhu ATP. Třiadvacetiletý hráč zatím v této sezóně vedle challengerů vyhrával jen na grandslamových podnicích, na Roland Garros uhrál dvě kola a ve Wimbledonu jedno. O postup do čtvrtfinále se Dlouhý utká se čtvrtým nasazeným Jarkkem Nieminenem z Finska.

Novák převálcoval Moyu

Skalp pátého nasazeného Carlose Moyi získal na turnaji ve Gstaadu Jiří Novák. Španělského vítěze grandslamového Roland Garros z roku 1998 v utkání prvního kola vyřadil hladce ve dvou setech.

Novák ve Gstaadu triumfoval v letech 2001 a 2003 a letos zde v hlavní soutěži hraje díky divoké kartě od pořadatelů. O postup do čtvrtfinále se utká s Němcem Philippem Kohlschreiberem.

České derby v prvním kole turnaje v Gstaadu vyhrál Robin Vik. Na švýcarské antuce povolil jen tři gamy Romanu Kutáčovi, který jako hráč sedmé světové stovky postoupil do hlavní soutěže z kvalifikace.

BASTAD
Dvouhra - 1. kolo:
Almagro (Šp.) - Berdych (3-ČR) 6:2, 7:6 (9:7), Dlouhý (ČR) - Vinciguerra (Švéd.) 6:3, 6:2, Nieminen (4-Fin.) - Chela (Arg.) 6:4, 5:7, 6:1, Horna (Peru) - T. Johansson (6-Švéd.) 6:4, 6:2, Acasuso (Arg.) - Coria (7-Arg.) 2:6, 6:2, 7:5, Koroljov (Rus.) - Serra (Fr.) 6:3, 3:6, 6:4, Calleri (Arg.) - Luczak (Austr.) 3:6, 6:1, 6:2, Ščukin (Rus.) - I. Minář (ČR) 2:6, 6:2, 6:3, Massu (Chile) - Zabaleta (Arg.) 6:4, 3:1 skreč, Ferrer (5-Šp.) - Gharíb (Kuvajt) 6:4, 6:4.
GSTAAD
Novák (ČR) - Moya (5-Šp.) 6:3, 6:2, Gaudio (2-Arg.) - Daniel (Braz.) 7:6(7:4), 6:2, Gasquet (7-Fr.) - Greul (Něm.) 6:3, 6:3, Ch. Rochus (Belg.) - Vicente (Šp.) 6:1, 4:6, 6:2, Kohlschreiber (Něm.) - Di Mauro (It.) 6:3, 6:1, Čilič (Chorv.) - Seppi (It.) 6:3, 7:6 (8:6), Vik - Kutáč (oba ČR) 6:2, 6:1, Vemič (Srbsko) - Mathieu (4-Fr.) 3:6, 7:5, 7:6 (8:6), Mirnyj (8-Běl.) - Berlocq (Arg.) 6:3, 7:5, Pavel (Rum.) - Wawrinka (Švýc.) 6:4, 1:6, 7:6 (7:4).