Rubriky:

Tenis

Mladičké tenistky dopovaly. Zakázanými látkami zaháněly únavu během zkoušek a otoky nohou

19. dubna 2018 08:48 - Praha

Hned dvě mladičké hráčky se budou muset rok obejít bez tenisu. Obě byly loni v říjnu pozitivně testovány na turnaji v Istanbulu a Mezinárodní tenisová federace (ITF) jim nyní udělila trest. Patnáctiletá Zeynep Sönmezová zakázanými látkami zaháněla únavu během zkoušek, šestnáctileté Elizavetě Koklinové léky na tlak podala její matka.

 

Profimedia.cz

Loňský turnaj ITF v Istanbulu byl bohatý na doping, hned dvě hráčky zde totiž byly pozitivně testovány na zakázané látky a Mezinárodní tenisová federace jim nyní udělila trest. Patnáctiletá Turkyně Zeynep Sönmezová a její o rok starší ruská kolegyně Elizaveta Koklinová byly podle webu tennisworldusa.org potrestány jednoletým zákazem hraní.

Zeynep Sönmezová měla v Istanbulu pozitivní test na modafinilum. Lék Modafinil Sönmezová užívala po dohodě s lékaři, neboť jí byla diagnostikována narkolepsie, tedy chronická neurologická porucha, při které mozek není schopen správně regulovat cyklus spánku a bdění.

Hráčka měla problémy hlavně během zkouškového období. Po pěti až šestihodinových trénincích byla extrémně unavená a nebyla se schopná učit. O tom, že je látka na seznamu zakázaných prý nevěděla. Mezinárodní tenisová federace k těmto polehčujícím okolnostem přihlédla a udělila jí pouze roční distanc.

Stejně tomu bylo i u Elizavety Koklinové. I jí jejímu vysvětlení Mezinárodní tenisová federace uvěřila a udělila jí nižší trest. V těle Koklinové byly objeveny látky furosemid a torasemid. Koklinová uvedla, že užila léky na vysoký tlak, které jí dala její matka poté, co jí po letu do Turecka otekly nohy. K dalšímu užití během turnaje prý došlo omylem, když si je vzala místo prášků na přetížení organismu.

vk, Sport.cz, Právo

Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis