USA - Slovensko 5:1Hokejisté už znají čtvrtfinálového soupeře. Slováci odvetu nezvládli

mm, rojSport.cz

Soupeřem českého hokejového týmu ve středečním čtvrtfinále olympijského turnaje v Pchjongčchangu bude celek USA. Američané v dnešním úvodním osmifinále porazili Slovensko vysoko 5:1, základ k vítězství položili v prostřední části hry, kdy vstřelili tři góly. V zápase se dvakrát trefil Ryan Donato, jenž skóroval dvakrát i v prvním měření sil obou mužstev, tři asistence přidal další útočník Troy Terry. Slovákům se nepovedla odveta za prohru v základní skupině, kde podlehli zámořskému týmu těsně 1:2.

Střelu Marka Arcobella (není na snímku) slovenský brankář Ján Laco neudržel a jeho tým prohrával v tu chvíli s USA 0:3.

Čtvrtfinálový souboj mezi USA a svěřenci kouče Josefa Jandače se odehraje ve středu, začne ve 4:10 SEČ v hale v Kangnungu. Právě Američané vyřadili Čechy v boji o semifinále na minulé olympiádě v Soči před čtyřmi lety. Tehdy na turnaji hráli hokejisté z NHL, kteří letos v Koreji chybějí.

Po bezbrankové úvodní třetině rozhodl nástup do druhé části, kdy Slováci rychle inkasovali dva góly a navíc přišli o obránce Michala Čajkovského, který vyfasoval trest ve hře po zákroku na hlavu a krk amerického forvarda Donata. Ve 34. minutě už měl zámořský tým k dobru tříbrankový náskok.

Úvodní trefa přišla po odehrání 96 vteřin druhé části. Laco vychytal nájezd Terryho, ale Donato se snadno dostal ke kotouči a z kruhu otevřel skóre. Začátek 23. minuty byl zásadní pro celý zápas. Nagy dostal menší trest za najetí do amerického gólmana, v pokračující hře navíc Čajkovský sestřelil Donata a s trestem na pět minut a do konce utkání musel předčasně do kabin.

Wisniewski už po 18 vteřinách přesilovky pět na tři propálil z kruhu pro vhazování Laca ranou bez přípravy na bližší tyč. Slováci se pak při pokračující výhodě USA a hře pět na čtyři úspěšně bránili, Ďaloga v závěru dlouhého pětiminutového trestu dokonce zahrozil bekhendem. Hovorka pálil bez přípravy, jenže ve 34. minutě se z mezikruží prosadil Arcobello. Slovensko vrátil do hry povedenou přesilovkovou bombou Čerešňák.

Slováci bojovali o kontaktní gól, jenže soupeř dobře bránil. O'Neill jel navíc v oslabení sám, přes Starostův faul akci zakončil, ale Laco levým betonem zachránil. V 50. minutě však sebral Slovákům veškerý elán Roe. Jasnou výhru Američanů pak ještě podtrhl Donato a zaznamenal tak čtvrtý gól na turnaji, pokaždé se přitom trefil do slovenské sítě.

XXIII. zimní olympijské hry v Pchjongčchangu - hokej (Kangnung):
Muži - osmifinále:
USA - Slovensko 5:1 (0:0, 3:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 22. Donato (Gilroy, Terry), 23. Wisniewski (Terry), 34. Arcobello (Terry), 50. Roe (Little, O'Neill), 57. Donato (Wisniewski) - 37. Čerešňák (Graňák, Nagy). Rozhodčí: Rantala, Salonen - Suominen (všichni Fin.), Pihlblad (Švéd.). Vyloučení: 4:4, navíc Čajkovský (Slovensko) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 6391.
USA: Zapolski - Gunderson, Sanguinetti, Welch, Gilroy, Billins, J. Blum, Wisniewski - O'Neill, Roe, Little - Gionta, Greenway, Ch. Bourque - Donato, Arcobello, Terry - Butler, McCarthy, Stoa - Slater. Trenér: Tony Granato.
Slovensko: Laco - Baranka, Ďaloga, Čerešňák, Graňák, Čajkovský, Starosta, Mikuš - Hovorka, Surový, Nagy - Bakoš, Bubela, Haščák - Lamper, Marcinko, Cingel - Sukel, Krištof, Ölvecký - od 21. navíc Kudrna. Trenér: Craig Ramsay.
Jak podle vás dopadne čtvrtfinálový zápas hokejistů Česka s USA?