OLYMPIJSKÝ SOUHRN: Famózní Ledecká má druhé zlato, hokejisté odjíždí bez medaile

Ester Ledecká to dokázala. To, co se před olympijskými hrami zdálo jako absurdum, se v sobotu stalo skutečností. Ester Ledecká je dvojnásobnou olympijskou vítězkou ve dvou odlišných sportovních odvětvích. Nová globální hvězda je z České republiky. Čeští hokejisté nezvládli v Pchjongčchangu boj o bronzové medaile a Kanadě podlehli 4:6. V závodě na 50 km skončil český lyžař Martin Jakš osmý. V závodě s hromadným startem rychlobruslařek vybojovala osmou příčku Nikola Zdráhalová.

Česká reprezentantka Ester Ledecká s medailemi.

Ledecká v obřím slalomu na snowboardu vyhrála pět ze šesti závodů aktuální sezóny Světového poháru. Při olympijské soutěži s převahou ovládla kvalifikaci a nenašla přemožitelku v žádné ze čtyř vyřazovacích jízd. Ve finále v oblíbené červené dráze měla od začátku mírný náskok před Jörgovou, který postupně navyšovala.

Bronz získala další Němka Ramona Theresia Hofmeisterová, kterou Ledecká vyřadila v semifinále. V souboji o třetí místo upadla Ruska Aljona Zavarzinová.

Do svých prvních dvou jízd zasáhly také posádky čtyřbobů. Česká jednička Dominik Dvořák zajel parádní první jízdu, po níž byl český bob na jedenáctém místě. Druhé představení se ale českému pilotovi hrubě nevydařilo a padá pořadím dolů až na devatenácté místo. Druhý český pilot Jan Vrba je se svojí posádkou na 22. místě.

Čeští hokejisté získali naposledy pod pěti kruhy medaili v roce 2006 v Turíně. A to platí i po olympiádě v jihokorejském Pchjongčchangu. Svěřenci Josefa Jandače nestačili v boji o bronz na Kanadu. Výběr Javorového listu vyhrál 6:4. Bezprostředně po utkání oznámil kapitán Martin Erat konec reprezentační kariéry.

O olympijské zlato si to rozdají v zítřejším finále hráči Olympijských sportovců z Ruska s Německem.

Čeští sjezdaři bez šance

Sjezdaři absolvovali paralelní obří slalom družstev, v němž za tým bojují vždy dva muži a dvě ženy a dál postupuje družstvo s větším počtem výher. Na olympijských hrách byla tato disciplína poprvé, ale na mistrovství světa se jezdí už od roku 2005. České kvarteto, pochopitelně bez Ledecké, narazilo v úvodním kole na Itálii a podle očekávání na favorizovanou velmoc nestačilo.

Do finále se nakonec probili Rakušané, i bez největší lyžařské hvězdy současnosti Marcela Hirschera a Švýcaři. Lepší start do závěrečného boje měl mladý rakouský tým, když Katharina Liensbergerová porazila Denise Feierabendovou. To však bylo ze strany našich jižních sousedů vše. Švýcaří včetně slalomářských hvězd Wendy Holdenerové s Ramonem Zenhaeusernem už nepustili své soupeře k jediné dílčí výhře a historicky první olympijské zlato z této disciplíny už jim nikdo nevezme. Na třetím místě skončili Norové, ačkoliv postrádali své největší eso točivých disciplín Henrika Kristoffersena.

Ruská bobistka vyloučena z her kvůli dopingu

Nikola Zdráhalová v olympijském závodu s hromadným startem v Kangnungu medaili nezískala. Česká rychlobruslařka v šestnáctičlenném finále obsadila 8. místo. Vyhrála Japonka Takagiová, která už má zlato ze stíhačky. Mužský závod ovládl domácí borec  I Sung-hun.

Finský lyžař Iivo Niskanen vyhrál na OH běh na 50 km a na této trati vybojoval pro svou zemi první zlato od roku 1960. Martin Jakš se blýskl osmým místem.

Bobistka Naděžda Sergejevová byla kvůli dopingu vyloučena z olympijských her v Pchjongčchangu. Ruský dvojbob také přijde o 12. místo.

Američtí curleři poprvé v historii získali zlatou olympijskou medaili. Ve finále na hrách v Pchjongčchangu si poradili 10:7 se Švédskem. O vítězství rozhodli v osmém endu, ve kterém za nerozhodného stavu 5:5 získali pět bodů.

V utkání o bronz porazily japonské curlerky 5:3 Velkou Británii a získaly poprvé olympijskou medaili. Skotské mistryně Evropy neobhájily třetí místo ze Soči, jejich skipka Eve Muirheadová pokazila poslední kámen. Ve finále se v neděli utkají Korea se Švédskem.

1. Německo (Friedrich, Bauer, Grothkopp, Margis) 1:37,55 (48,54+49,01),
2. Korea (Won Jun-čong, Čun Čung-lin, So Jong-u, Kim Tong-hjon) -0,29 (48,65+49,19),