Rubriky:

Lyže a snowboard

Niskanen zvítězil v lyžařském maratónu, pro životní výsledek doběhl Jakš

24. února 2018 08:13 - Pchjongčchang
(Aktualizováno: 24. února 2018 08:28)

Finský lyžař Iivo Niskanen vyhrál na olympijských hrách běh na 50 kilometrů klasickou technikou a na nejdelší trati vybojoval pro svou zemi první zlato od roku 1960. Stříbro a bronz získali Rusové Alexandr Bolšunov a Andrej Larkov. Martin Jakš obsadil osmé místo a zaznamenal nejlepší individuální výsledek pod pěti kruhy v kariéře. Norové vyšli poprvé v Pchjongčchangu bez medaile.

 

Kai Pfaffenbach, Reuters

Rusové v čele s Alexandrem Legkovem zcela ovládli stupně vítězů na padesátce v Soči, ale dopingový skandál jim nedovolil v Koreji medaile obhajovat. S podstatně omlazeným týmem však opět bojovali o zlato a málem se jim to povedlo. Zabránil jim v tom jen šestadvacetiletý Fin Niskanen, který má doma čtyři roky staré zlato z týmového sprintu a teď i nejcennější běžeckou medaili.

Ve třetím ze šesti okruhů vyrazili dopředu Niskanen a Kazach Alexej Poltoranin, který se snažil navázat na slavného krajana Vladimira Smirnova. Ten získal v roce 1994 v Lillehammeru na padesátce dosud jediné zimní zlato pro Kazachstán. Za nimi se vydal v sólové stíhací jízdě Bolšunov. Pole se hodně roztrhalo a tempu nestačili ani favorité jako Nor Martin Johnsrud Sundby a Švýcar Dario Cologna.

Poltoranin, který v této sezóně vyhrál dvě klasické patnáctky v Planici a ve Val di Fiemme, v Koreji šetřil síly na závěrečný závod a jel jen sprinty a štafetu. Tempo ale přepálil a v závěru se propadl až na patnácté místo.

Bolšunov se zavěsil za Niskanena a vzhledem k tomu, že v Koreji získal už dvě stříbra a bronz ze sprintu a ze štafety, měl být ve finiši rychlejší. Jenže Fin si v předposledním okruhu vyměnil lyže, ve sjezdech mu jely očividně lépe a Bolšunov souboj o zlato vzdal ještě před stadiónem. V cíli zaostal o osmnáct sekund, jeho krajan Larkov si o více než dvě minuty později dojel pro bronz.

Nejlepší z českých běžců Jakš se po většinu závodu pohyboval kolem dvacátého místo, ale v závěru měl víc sil než soupeři před ním. Osmým místem o jednu příčku vylepšil svůj výsledek ze skiatlonu. Až za ním doběhli například hrdina první poloviny závodu Poltoranin nebo zlatý z patnáctky Cologna.

Muži - 50 km klasicky:
1. Niskanen (Fin.) 2:08:22,1,
2. Bolšunov -18,7,
3. Larkov (oba OSR) -2:37,5,
4. Harvey (Kan.) -2:43,6,
5. Sundby -2:43,7,
6. Holund (oba Nor.) -2:50,1,
7. Rickardsson (Švéd.) -3:50,4,
8. Jakš (ČR) -4:10,5,
9. D. Cologna (Švýc.) -4:21,1,
10. Iversen (Nor.) -4:36,9,
...
41. Razým -13:44,7,
55. Knop -20:58,8,
Rypl (všichni ČR) nedokončil.
ČTK

Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..